Görmediğimiz Oğuz Atay

‘Tutunamayanlar’, ‘Tehlikeli Oyunlar’, ‘Bir Bilim Adamının Romanı’ ve ‘Korkuyu Beklerken’ gibi unutulmaz kitapların yazarı Oğuz Atay’ın hiç bilinmeyen 14 fotoğrafı ortaya çıktı. Atay’ın arkadaşı Çetin Yalçın’da kalmış 14 fotoğrafı Sözcükler dergisi yayımlayacak.

22 Aralık 2015 Salı, 21:30
Abone Ol google-news

Sözcükler dergisi 2016’yı oldukça sürprizli bir yeni yıl sayısıyla karşıladı. Turgay Fişekçi imzalı iki aylık dergide şair Nâzım Hikmet’in 1951’de yazdığı, ancak sonradan kaybolduğu için Türkçesi basılamayan ve kitaplarında bulunmayan ‘Nâzım’ın Oğlu Memed’in Fransa’ya Mektubudur’ başlıklı şiiri, Rusça ve Fransızcadan yapılan iki ayrı çeviriyle sunuluyor.

Çetin Yalçın’dan ‘armağan’

Ayrıca ‘Tutunamayanlar’ (1972), ‘Tehlikeli Oyunlar’ (1973), ‘Bir Bilim Adamının Romanı’ (1975) ve ‘Korkuyu Beklerken’ (1975) gibi kitapların unutulmaz yazarı Oğuz Atay’ın, arkadaşı Çetin Yalçın’da kalmış 14 fotoğrafı da derginin bu 59. sayısında (ocak-şubat) ilk kez yayımlandı. Fotoğrafları, Oğuz Atay üstüne Cevat Çapan ve Mehmet Serdar imzalı iki yazı izliyor.

Gülten Akın unutulmuyor

Dergide ayrıca Tahir Abacı’nın yakında kitap olarak yayımlanacak kapsamlı çalışmasının bir bölümü ‘Edebiyat ve Felsefe Üzerine’, yakında yitirdiğimiz Gülten Akın üzerine Yüksel Pazarkaya’nın yazısı, Emin Özdemir’in “Sözcüklerle Yaşlanmak” başlıklı makalesi ve farklı kuşaklardan ozan ve öykücülerin ürünleri yer alıyor. Yeni sayısı “Savaşsız ve özgür yıllar dileğiyle...” sözleriyle sunulan Sözcükler’in gelecek sayısı, doğumunun 100. yılı nedeniyle Behçet Necatigil Özel Sayısı olarak yayımlanacak.