Gripten kurtulayım derken obez olmayın

Hızla yayılan domuz gribiyle mücadele edeyim derken dengesiz beslenmenin fazla kiloya hatta obeziteye yol açabileceği bildirildi.

22 Kasım 2009 Pazar, 15:54
Abone Ol google-news

Havaların soğumasıyla birlikte domuz gribinin hızla yayılması, kişisel temizlik ürünleri, bitki çayları, bağışıklık sistemini güçlü tutmak için kuruyemiş ve özellikle karbonhidratlı yiyeceklere olan talebi giderek artırıyor. Yaşanan panikle yapılan aşırı gıda tüketiminin fazla kilo ve obezite gibi başka sağlık sorunlarına yol açabileceği belirtiliyor.

Acıbadem Bursa Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gülay Hamzaoğlu Öztürk, son dönemlerde hızla yayılan H1N1 virüsünün, bağışıklık sistemini ön plana çıkardığını söyledi.

Domuz gribi dahil bir çok enfeksiyon türü hastalıklardan korunmada ve hatta tedavisinde bağışıklığın desteklenmesinin büyük önem taşıdığını ifade eden Öztürk, şöyle konuştu:
''Çünkü temel vücut sistemlerimizden biri olan bağışıklık sistemi, insan vücudunun en karmaşık ve büyüleyici sistemlerinden biridir. Bağışıklık sisteminin ana işlevi vücudu enfeksiyonlara karşı korumaktır. Tekrarlayan ya da kronik enfeksiyonlar, hatta hafif soğuk algınlıkları bile, bağışıklık sisteminin zayıflığını gösterir. Bağışıklık sistemi tamamen bütünseldir. Psikolojik, nörolojik, besinsel, çevresel ve endokrinolojik unsurların bağışıklık işleviyle yakından bağlantılı olması da bu bütünselliğin kanıtıdır. Hiç kuşkusuz düşük bağışıklık işlevinin en yaygın nedeni ise besin yetersizliğidir.''


Güçlendireyim derken zayıf kalmayın

Öztürk, glikoz, fruktoz, sükroz ve aşırı yağlı yiyecekler tüketmenin vücudun sistemini bozabileceğini belirterek, şöyle devam etti:
''Fazla karbonhidrat tüketmek, akyuvarların yabancı maddeleri ve mikroorganizmaları yok etme yeteneğini önemli ölçüde azaltabilir. Akyuvar hücre işlevi enfeksiyonlara karşı kullanılan savunma mekanizmasının önemli bir bölümünü oluşturduğundan, aktivitelerinin bozulması doğal olarak bağışıklık sistemi işlevini de tehlikeye atar. Yani beslenme rejiminde çok fazla şekere ver verilmesi, akyuvar hücrelerinin (bağışıklıkta önemli olan hücreler) aktivitesinin azalmasına yol açar. Fazla kalori sonucunda karşılaştığımız obezite de düşük bağışıklık işlevi ile bağlantılıdır. Başka bir deyişle ne kadar çok şeker ve yağ tüketirseniz bağışıklık sistemi de bundan o denli olumsuz etkilenir. Boş kalori alımı, kilo alımına sebep olabilir. Bağışıklığımızı desteklemek isterken tersi bir durumla karşılaşılabilir.''

Bağışıklık sisteminin desteklenmesinde, karoten, A, C, E ve B vitamini ile demir, çinko ve selenyumun büyük önem taşıdığını kaydeden Öztürk, ''Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için aşırı gıda tüketmek faydalı olmayacaktır. Bir günde besin çeşitliliği yaparak ihtiyaç duyulan vitamin ve minerallerin alınması yeterli gelecektir. Bu noktada, domuz gribiyle mücadelede yaşam tarzının değiştirilmesi gerekiyor'' dedi.

Öztürk, badem, fındık, ceviz gibi sert kabuklu yemişlerin tüketimine dikkat edilmesini tavsiye ederek, bunların kalori kaynağı olduğunun unutulmaması gerektiğini sözlerine ekledi.