Guantanamo'daki Uygur Türklerine müjde

Amerikan Yüksek Mahkemesi, kendilerine itham edilen bütün suçlardan aklanmalarına rağmen hâlâ Guantanamo cezaevinde tutuklu bulunan 13 Uygur Türk'ünün davalarını görüşmeyi kabul etti.

22 Ekim 2009 Perşembe, 06:17
Abone Ol google-news

Geçtiğimiz yıl bir federal savcının Uygur tutukluların serbest bırakılması ve ABD'deki Uygur ailelerin yanına verilmesi yönündeki kararının ardından alınan Yüksek Mahkeme kararı, Barack Obama Başkan olduktan sonraki dönem için ilk örnek olma özelliği taşıyor. Yüksek Mahkeme'nin, sözkonusu davayı 2010 yılının başlarında ele alması bekleniyor.

Çin'e geri gönderilmeleri durumunda idam edilecekleri korkusu taşıyan Obama hükümeti, Guantanamo'daki Uygur tutuklulardan 5'inin Arnavutluk'a, 4'ünün de Bermuda'ya yerleşmelerini sağlamıştı. Uygur tutuklulardan Palau adalarına yerleşmeyi kabul eden altı kişi ise halen Guantanamo'da bekletiliyor.

Guantanamo hapishanesinde bulunan Uygur tutukluların avukatı George Clark, Yüksek Mahkemenin davayı ele alma kararını sevinçle karşılarken, 'Umarız ki Guantanamo tutukluları kısa bir zaman içinde serbest bırakılır ve özgürlük hakları kendilerine geri verilir' dedi.

Uygur Amerikan Derneği Genel Başkanı Alım Seytoff ise Yüksek Mahkeme'nin Uygur tutukluların ABD'de yerleşmelerine izin vereceğini umut ettiklerini açıkladı.

220 tutuklunun alıkonduğu Guantanamo hapishanesini kapatma sözü veren ABD Başkanı Barack Obama, bu amaçla ilk zaferini sözkonusu tutukluların Amerikan topraklarına taşınması yönünde alınan Kongre kararıyla elde etti. Amerikan Kongresi, aldığı bir kararla Guantanamo'da tutuklu bulunanların Amerikan topraklarına getirilmelerini ve ülke içindeki mahkemelerde yargılanmalarını kabul etmişti. Bu karar, Guantanomo hapishanesinin kapatılması sürecinde ilk adım olarak görülüyor.