'Gül, 'bilgim yok' diyorsa doğrudur'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 28 Şubat sürecinde Milli Güvenlik Kurulu üyesi olmadığına yönelik açıklamalarını "Sayın Cumhurbaşkanı müdahil olmayacaksa, bilgisinin olmadığını söylüyorsa bunun aksini iddia etmek doğru değil" şeklinde değerlendirdi.

16 Nisan 2012 Pazartesi, 19:14
Abone Ol google-news

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Ankara'nın Keçiören ilçesindeki evlerinde, sobadan sızan gazdan zehirlenerek yaşamlarını yitiren 2'si çocuk 5 kişinin ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, sobadan sızan karbonmonoksit gazı nedeniyle hayatını kaybeden 5 kişinin yoksul bir aile olduğunu, yakınlarının da çok üzgün olduğunu belirtti. Ailede işsiz kişiler bulunduğunu ve bu kişilere yardım etmeye çalışacaklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, aileye sabır dilediklerini söyledi.

"Gül, heralde benden iyi bilir"

Kılıçdaroğlu, bir basın mensubunun, "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 28 Şubat süreciyle ilgili 'Ben o dönemin MGK üyesi bakanlarından biri değilim. Dolayısıyla kararda imzam yok. Bakanlar Kurulu'na gelen bir karar da olmadı' diyerek o yüzden müdahil olmamak gibi bir sinyal verdi. Siz nasıl değerlendirirsiniz?" sorusu üzerine, "Sayın Cumhurbaşkanı müdahil olmayacaksa, bilgisinin olmadığını söylüyorsa bunun aksini iddia etmek doğru değil. Kendisi o dönem bakan. Dolayısıyla Bakanlar Kurulu'nda böyle bir olay görüşüldü mü, görüşülmedi mi? Bakanlara özellikle Başbakanlıktan bazı yazıların gittiğini biliyoruz, kendisine böyle bir yazının gidip gitmediğini de bilmiyoruz. Dolayısıyla ayrıntıları sanıyorum o dönem bakanlık yapan Sayın Gül herhalde benden iyi bilir" dedi.

Evden ayrılışında mahalleliler ile de sohbet eden Kılıçdaroğlu, doğalgaza yapılan zamlardan şikayet eden vatandaşlara CHP'nin Aile Sigortası Projesi'ni anlattı. Kılıçdaroğlu, kadınlardan projeye sahip çıkmalarını istedi.