Güney için Adalet Bakanlığı'na başvuruldu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, TRT Haber ve Spor Yayınları dairesi Başkanı Ahmet Çavuşoğlu, program yapımcısı Cengiz Yel ve program sunucusu Gürkan Sarı hakkındaki takipsizlik kararını kaldıran Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararının, kanun yararına bozulması istemiyle Adalet Bakanlığı'na başvurdu.

27 Kasım 2009 Cuma, 09:14
Abone Ol google-news

Alınan bilgiye göre, Memur Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Harun Kodalak tarafından hazırlanan başvuru dilekçesinde, Başsavcılığın, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin hakkındaki işleme koymama kararına yapılan itirazın, Sincan Ağır Ceza Mahkemesi'nce reddedildiği belirtildi.

Dilekçede, TRT Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkanı Ahmet Çavuşoğlu, program yapımcısı Cengiz Yel ve program sunucusu İbrahim Gürkan Sarı hakkında verilen takipsizlik kararının ise Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kaldırıldığı anımsatıldı.

Soruşturma konusu iddialar ve eylemlerle ilgili olarak verilen ''kovuşturmaya yer olmadığı '' kararının gerekçelerinde, ''atılı suçların şüpheliler açısından yasal unsurları itibariyle oluşmadığının açıkça belirtildiği'' aktarılan dilekçede, ''Bir başka deyişle şüpheliler hakkında atılı suçlarla ilgili söz konusu programdaki eylemlerinin suç oluşturmadığı, dolayısıyla haklarında dava açmayı ve görevli mahkemece değerlendirmeyi gerektirecek bir delil bulunmadığı net olarak vurgulanmıştır'' denildi.

Cumhuriyet Savcısının, yaptığı soruşturma sonucunda sadece suçun işlendiği hususunda yeterli şüphe oluşturacak delil elde edilmesi halinde dava açacağı ifade edilen dilekçede, iddia edilen eylemlerin suç olmadığı kanaatine varıldığında ise mahkemece değerlendirilmesi gerekli bir delil bulunmadığından kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verileceği ifade edildi.

İncelenen dosya içeriği ile verilen kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın uyumlu olması nedeniyle Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nce verilen 31 Ağustos 2009 tarihli kararda belirtilen ''delillerin mahkemece değerlendirilmesine'' dair gerekçenin yerinde görülmediği belirtilen dilekçede, mahkemenin kararının kanun yararına bozulması talep edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin hakkında, Tuncay Güney'in, ''Büyüteç'' programına konuk olarak katılmasıyla ilgili, ''genel müdürü olduğu kurumun tarafsızlığını ve özerk yapısını ortadan kaldırmak'', ''kurumda kadrolaşma yapmak'' ve ''görevi kötüye kullanmak'' suçlamalarıyla sunulan suç duyurusu dilekçelerinin, iddiaların ''soyut ve genel'' olması nedeniyle işleme konulmamasına karar vermişti.

Başsavcılık, Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkanı Ahmet Çavuşoğlu, program yapımcısı Cengiz Yel ve program sunucusu İbrahim Gürkan Sarı hakkında ise ''kovuşturmaya yer olmadığını'' kararlaştırmıştı.