Gürün: Köylümüzle birlikte üretiyoruz

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’nin tüm illerine dağıttığı 10 milyon yerel tohumun ardından yeni tohumların hayat bulması için fideler toprakla buluşuyor.

28 Mayıs 2021 Cuma, 07:35
Gürün: Köylümüzle birlikte üretiyoruz
Abone Ol google-news

2022 yılında ülke genelinde dağıtımı planlanan yerel tohumların çoğaltılması için Yatağan’nın Bahçeyaka Mahallesi’nde bulunan “Akıllı Tarım Çiftliği”nde ilk fidanlar toprakla buluştu. 30 bin yerel tohum 5 bin 500 metrekare alan içerisine dikilecek 27 bin 500 adet yerel tohum fidesinin ilkini Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, toprağa dikti.

Domates, salatalık, biber, fasulye, börülce, kabak gibi 49 çeşit tohum fidesi Bahçeyaka Akıllı Tarım Çiftliği’nde toprakla buluşurken Muğla Büyükşehir Belediyesi yılında il genelinde toplam 109 çeşitten oluşan 30 bin yerel tohum fidesini dikmiş olacak. Dr. Osman Gürün, “Devleti yönetenlerin anlaşılamaz tutumları, yerel tohumun dikimini zorlaştırmaları nedeni ile topraklarımız yabancı, ithal tohumların istilasına uğradı. Halbuki milli ekonominin temeli tarımın da temeli yerel tohumdur. Kısa zamanda büyüyen ve duyarlı vatandaşlarımız sayesinde hatırı sayılır bir tohum envanterine sahip tesisimizde ürettiğimiz tohumlarımız tüm Türkiye’ye dağılıyor. Vatandaşlarımızdan o kadar çok talep alıyoruz ki bazen bu talebe yetişemiyoruz. 2022 yılında dağıtacağımız yerel tohumları da toprakla buluşturmaya devam ediyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, tarıma, yerli üretime, yerel tohuma önem vererek vatandaşlarımızla, üreten köylümüzle birlikte bereketli topraklarımızda üretmeye devam edeceğiz” diye konuştu.