Haç'ın yanına ay talebi

Rusya Başmüftüsü Şeyhülislam Talgat Tacettin, Rusya'nın ulusal amblemindeki haçın yanına İslam'ın simgesi olan ay figürünün de yerleştirilmesini istedi.

15 Nisan 2011 Cuma, 13:47
Abone Ol google-news

Rusya Başmüftüsü Şeyhülislam Talgat Tacettin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Rusya'nın çift başlı kartal ve 3 kraliyet tacının bulunduğu ulusal amblemindeki taçlardan birinin üzerinde ay simgesinin de bulunması gerektiğini söyledi.

Rusya'nın ulusal ambleminde İslam'ın simgesi olan ayın da bulunması yönündeki fikrini Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile geçen Şubat ayında yaptığı görüşmede dile getirdiğini söyleyen Tacettin, Medvedev'in de bu önerisini "dikkatlice dinlediğini" ifade etti.

Tacettin, Rusya Federasyonu'nda nüfusun yüzde 18'ine denk gelen 20 milyon Müslüman bulunduğunu ve bu yüzden de ulusal amblemin ülkedeki tüm dinleri eşit şekilde temsil etmesi gerektiğini belirterek, "Atalarımız yıllarca burada yaşadı. Bir ülkede ilahi isteğimizle birleştik. Bu yüzden komşumuz kardeşimiz gibidir" diye konuştu.

Şeyhülislam Tacettin, geçen Şubat ayında yeni cami ve katedrallerin yapımı için halktan "ruhani vergi" alınmasını önermişti.