Hakkari kilimi eski ününe kavuşuyor

Geçmiş yıllarda hemen her evde dokunan kendi özgü motif ve desenleriyle ünyaca üne sahip Hakkari kilimleri, başlatılan proje ile yeniden tezgahlardaki yerini almaya hazırlanıyor.

30 Nisan 2011 Cumartesi, 09:30
Abone Ol google-news

Hakkari kilimlerinin, kaybettiği üne yeniden kavuşması için Valilik Merkez ve Köylere Hizmet Götürme Birliği ile Hakkari Kilim Limited Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından ortaklaşa hazırlanan 208 bin liralık ''El Emeği Göz Nuru Otantik Hakkari Kilimleri Dokuma'' projesi, Devlet Planlama Teşkilatı Sosyal Destek (SODES) programına sunuldu. Hakkari Kilim Limited Şirketi Genel Müdürü Aziz Akın, SODES tarafından kabul edilen proje ile maddi durumu iyi olmayan kadınların kilim dokuyarak yok olmaya yüz tutan sanatı yeniden canlandırmasının ve aile bütçelerine katkı sunmasının amaçlandığını belirtti.

SODES'e sunulan projenin kabul edilmesiyle umutlarının arttığını ifade eden Akın, şunları kaydetti: ''Bu proje, Hakkari'ye özgü bir dokuma türü olan ilimiz dışında hiçbir yörede ikinci bir örneği görülmeyen Sine, Gülsarya, Çılgül, Gülgever, Şamari, Lüleper ve Hevçeker gibi yöresel motiflerin yeniden canlanmasını sağlayacaktır. Biz de proje kapsamında dokunacak kilimlerin ulusal ve uluslararası alanda tanıtımını sağlayacağız. Proje sayesinde, kadınların ev ekonomisine katkı sunmasıyla geçim sıkıntıları nedeniyle oluşan aile içi şiddet ve huzursuzluklar da azalmış olacak.'' Projenin 10 ay süreceğini anlatan Akın, projeye katılan 100 kadına ayda 200 lira harçlık verileceğini ifade etti.