Halep'te karakol baskını: 40 polis öldü

Suriye’de rejim karşıtı isyancıların Halep şehrinde iki polis karakoluna düzenlediği baskınlarda 40 polis öldü.

31 Temmuz 2012 Salı, 11:56
Abone Ol google-news

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü Direktörü Rami Abdul Rahman, “Yüzlerce isyancı Salhin ve Bab el Nayrab mahallelerinde iki polis karakoluna baskın düzenledi. Saatler süren çatışmalar sırasında en az 40 polis memuru öldürüldü” dedi. Salhin’deki karakolda ölenler arasında emniyet müdürünün de bulunduğu, ayrıca polise ait üç aracın imha edildiği belirtildi.


Çatışmalar sürüyor

Suriye ordusunun iki gün önce denetimi sağladığını duyurduğu Selahaddin semtinde havadan ve tanklardan bombardımanı sürdürdüğü iddia edildi. Halep’teki muhalifler ise bölgede hükümetin denetimi sağladığı iddialarını yalanlayarak bölgenin kontrolünün ellerinde olduğunu duyurdu.

BM gözlemcileri ve görgü tanıkları havan topları, tanklar ve savaş helikopterleriyle kentteki noktalara ateş açıldığını belirtiyor. Özgür Suriye Ordusu öncülüğünde örgütlenen muhalifler yoğun bombardımana hedef olduklarını söylemekle birlikte, semtten püskürtüldükleri haberlerini yalanlıyor.

Selahaddin, geçen hafta isyancıların eline geçmiş, hükümet günlerdir süren bombardımanın ardından, kentin dışındaki güçlerini takviye ettikten sonra, bu bölgeye operasyon başlatmıştı.

Muhalifler, dün Halep ve Türkiye arasında kalan önemli bir kontrol noktasını ele geçirdiklerini duyurmuştu. Geçen ay saf değiştiren Suriyeli general Ferzat Abdülnasır, Halep'in 5 km kuzeybatısındaki Anadan kontrol noktasının 10 saatlik bir çatışma sonucu ele geçirildiğini, bunun Türkiye'ye giden güzergah üzerinde önemli bir stratejik kazanım elde edildiğini söyledi.

Reuters haber ajansı, adı açıklanmayan Türk kaynaklarına dayanarak aralarında Lazkiye'nin emniyet müdür yardımcısının da olduğu toplam 12 Suriyeli subayın daha Türkiye'ye girdiğini duyurmuştu. Anadolu Ajansı ise aralarında bir general, bir albay ve üç yarbayın da bulunduğu 375 Suriyelinin Türkiye'ye sığındığını bildirdi.

 

Obama-Erdoğan görüşmesi

Diğer yandan, Başbakan Tayyip Erdoğan telefonda görüştüğü Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama ile Suriye’de “siyasi geçiş sürecinin” hızlandırılması konusunda fikir birliğine vardı.

Beyaz Saray, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın yönetimden ayrılmasının da buna dâhil olduğunu duyurdu. Pazartesi günü yapılan telefon konuşmasında Erdoğan ve Obama, Suriye ve Suriye’nin komşularında mülteci konumuna düşenlere de yardım edilmesi konusunda da uzlaştı.

'İran Türkiye'yi uyardı'

Suriye’de devlet kontrolündeki El Vatan gazetesi, İran’ın Türkiye’yi Suriye’ye askeri müdahalede bulunmaması konusunda uyardığını yazdı. Gazetenin haberinde, “Suriye’nin topraklarına yönelik herhangi bir saldırının cevabı şiddetli olacaktır ve İran Suriye arasındaki karşılıklı savunma anlaşması etkin hale getirilecektir” ifadeleri yer aldı.

El Vatan gazetesi, Türkiye ve ABD’nin, Suriye’nin kuzeyinde “silahlı çeteler tarafından korunacak bir güvenli bölge yaratmayı planladıklarını” belirtti. Gazeteye göre, Türkiye’ye “Oyunun kurallarını değiştirmekten sakın” mesajı verildi.

Türkiye, Suriye sınırındaki Kilis’e Gaziantep’ten askeri sevkiyat yapmış ve Irak’taki Halepçe katliamına benzer bir katliamın Halep’te yaşanması durumunda, ordularını devreye sokabileceğini belirtmişti.

Fotoğraf: EPA