Halk Uğur Mumcu'yu unutmayacak

Menemen’in modern ve değişen yüzünü temsil eden Sevgi Yolu, Uğur Mumcu Heykeli, Şiir Sokak ve Açık Halk Kütüphanesi açıldı. Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un seçim vaatleri içerisinde yer alan Sevgi Yolu, Uğur Mumcu Heykeli, Şiir Sokak ve Açık Halk Kütüphanesi açılışı yapıldı. Menemenlilerin yoğun katılım gösterdikleri açılış töreni, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, İzmir Milletvekilleri Mahir Polat, Kamil Okyay Sındır, Atilla Sertel, Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, eski Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, STK’ların temsilcileri, muhtarlar ve Menemenli vatandaşlar katıldı.

25 Ağustos 2019 Pazar, 10:30
Abone Ol google-news

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, Sevgi Yolu’nu esnafı ile birlikte planladıklarını, başlama ve bitiş tarihlerine beraber karar vererek başarılı bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Görevde bulundukları 4 aylık süre içerisinde Kadın Danışma Merkezi’ni ve kreşi açtıklarını, 22 yeni hizmet aracı kiralayarak Menemen sokaklarını temizlemeye başladıklarını belirten Başkan Serdar Aksoy, Menemenlilerin modern, temiz bir şehirde yaşaması için ellerinden geleni yaptıklarını anlattı.

Aksoy, “Yenilenen Sevgi Yolu Menemen’in yeni yüzü olacak. Cumhuriyet ve devrim şehidimiz Uğur Mumcu’yu anmak amacıyla Uğur Mumcu Heykeli’nin açılışını yapıyoruz. Halk Kütüphanesi ile Menemenlilerin kitap okumasına katkı sağlamak istiyoruz. Kadınlarımız gelsin kitaplarını okusun, çaylarını içsin, gençler gelip burada ders çalışsın, zaman geçirsin istiyoruz. Bu Halk Kütüphaneleri’ni Menemen’in her yerinde açacağız. Menemen’in yeni konsepti artık hizmet” dedi.

AKP'Lİ DAĞ'A YANIT

Hafta içinde AKP’li Milletvekili Hamza Dağ’ın CHP’li belediyeleri eleştiren açıklamalarına karşılık ise Serdar Aksoy, “Biz CHP’li belediyeler çok büyük sıkıntılarla karşılaşabiliyoruz. Önümüze elbette engeller koyacaklar ama biz halkımıza hizmet etmekten imtina etmeyeceğiz. AKP’li Milletvekili Hamza Dağ, CHP’li belediyelerden ses çıkmıyor, ben duyamıyorum diyor. Ona buradan şunu söylemek istiyorum. Ayağa kalk, Menemen’e, İzmir’e gel duyarsın, kırmızı plakalı arabana bin gel, İzmir’deki belediyeleri dolaş duyarsın. Her türlü engellemeye rağmen belediyelerin nasıl çalıştığını gör. Menemen’i bizzat ben dolaştırayım sana. Bu kendisine açık davetimdir, buyursun gelsin. CHP’li belediyeler neyi nasıl başarıyor evelallah herkese gösteririz. Gerek sosyal medyada gerek kendi medyalarında yapmış oldukları her türlü yanlış habere rağmen biz iş yapmaya devam edeceğiz.” açıklamalarında bulundu.

“VATANIMIZA SAHİP ÇIKIN”

Konuşmasında İzmir’de çıkan yangınlara da değinen Başkan Aksoy, “Değerli dostlar biliyorsunuz ki İzmir’de yangın var. Medyada uçaklarla alakalı haberler çıkıyor. İzmir’i Yunanlılar yaktı, emperyalistler yaktı, ama İzmir küllerinden yeniden doğdu, ayağa kalktı. Bugün AKP’ye, MHP’ye oy vermiş arkadaşlarıma sesleniyorum. Vatanımıza sahip çıkın. Üstünü yağmalamaları bitti şimdi de altını yağmalamaya çalışıyorlar. Çalışmak hizmet etmek için ilk önce vatan aşkı olması gerekiyor. Buna sahip olanlar sadece vatanına sahip çıkar. Hizmet eden hizmet üreten vatanına sahip çıkar. Şehrin, vatanın büyümesi sadece böyle mümkün olabilir” diye konuştu.

 Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya”Hem bu ülke topraklarını hem de Ortadoğu’yu kan gölüne çevirenleri korkmadan, son nefesine kadar yazan usta gazeteci Uğur Mumcu’yu bu halk asla unutmadı, unutmayacak. Selam olsun halkı için can verenlere. Selam olsun vatanı için can verenlere” dedi.

CHP’li belediyelerin Türkiye’nin dört bir yanında elleri kolları bağlansa da, ekonomileri en alt noktaya getirilse de çalışmaya ve üretmeye devam ettiklerini anlatan Yıldırım Kaya, “Siz 12 Eylül karanlığında kitapla silahı yan yana getirdiniz. Kitapla silahı yan yana getirmek cehaletin ürünüdür. Biz Atatürk’ün silahı beline takarak 7 düvele karşı mücadele ettiğini biliriz. Ama Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 9 kitap yazdığını ve 4 bin kitap okuduğunu da biliriz. Biz, daha önce vatan toprakları işgal edildiğinde kadınlarla, gençlerle, Anadolu’nun yiğit insanlarıyla, Diyarbakırlısıyla Edirnelisiyle birlikte mücadele edip bağımsızlığını kazanmış ve bu arada 4 bin kitap okumuş bir nesilden geliyoruz. İşte Halk Kütüphanesi’nin anlamı bu. Kurtuluş Savaşı’na başlarken Mustafa Kemal Atatürk’ü ilk karşılayanlar kimlerdi biliyor musunuz? Ayağı yalın, başı açık, fistanı yırtık, dul ve yetim kadınlardı. Onlarla birlikte Kurtuluş Savaşı’nı kazandı, onlarla birlikte Cumhuriyeti kurdu, onlarla birlikte devrimleri bir bir hayata geçirdi. İşte onun için kadınlara yönelik yerleri açmaya başladık. Kadın Danışma Merkezi, kreşleri açtık” diye konuştu.