Haluk Koç'tan Muharrem İnce'ye gönderme

CHP'li haluk Koç, parti içi muhalefete sert sözlerle yüklendi, 'İstirahatteki CHP'lilerin' yorumunu yaptı.

13 Ağustos 2014 Çarşamba, 13:29
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç,  "Bugün hesap soruyoruz diye ortaya çıkanların öncelikle kendilerinden hesap sorulması gereken kişiler olduğu herkesin bilgisi dahilindedi. AKP'de siyasi bulanıklık yaşanırken istirahatteki CHP'lilerin açıklamalarına şahit oluyoruz" diyerek partideki muhaliflere sert çıkış yaptı.

Koç , "Bugün 'hesap soruyoruz' diye ortaya çıkanların önce kendilerinden hesap sormaları gerekir" dedi. CHP'nin programı, tüzüğü ve ilkeleri olan bir bir parti olduğunu kaydeden Haluk Koç, "CHP'nin kendine karşı taleplerle ortaya çıkanlara karşı tavrı bellidir. CHP yöneticileri hiçbir delegeye 'imza verin' ya da 'imza vermeyin' diye bir telkinde bulunmayacaktır. CHP kendi koyduğu seçim stratejisi de dahil mutlaka öz eleştirisini yapacaktır. Ancak AKP'nin fetret döneminde gündemin CHP içi sorunlara getirilmesine asla müsaade etmeyeceğiz" dedi.

İŞTE KOÇ'UN YAPTIĞI AÇIKLAMA VİDEO

"BAŞBAKAN İMZASI İLE ANAYASAL ORGANLARA GÖNDERİLEN YAZIŞMALAR İADE EDİLMELİ"

Anayasa gereği cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlık görevinin sona erdiğini belirten Koç, "27 Ağustos'ta yapılacak kongrenin tüm sonuçları ile yok hükmünde olması doğal sonucu ortaya çıkacaktır. 15-27 Ağustos tarihindeki tasarruflara gelince yine Başbakan olarak tesis edeceği tüm işlemler de  yok hükmünde olacaktır. Başbakan imzası ile Anayasal organlarına gönderilen yazışmaların iadesi ve işleme alınmaması gerekmektedir. Bu kapsamda TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e de önemli bir hukuk görevi düşüyor. İşgal ettiği koltuk nedeniyle" diye konuştu.


"ANAYASAYI TAKMAYACAK BİR DEVLET REJİM KRİZİNİN KAPISI AÇILMAKTADIR"

Koç, "Önümüzdeki süreçte kafasındaki tek adam rejimine gidecek,  Anayasayı takmayacak bir devlet, rejim krizinin kapısı açılmaktadır. Bu üstümüze vazife. Hukukun üstünlüğünü savunuyoruz. Bu konudaki başvurumuzu sayın Atilla Kart yapmıştır" dedi.
 

"HER TÜRLÜ BÖLÜCÜ NEFRET DOLU SÖZLER ÜSTLENDİĞİ GÖREVİ TARTIŞMALI HALE GETİRMİŞTİR"

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılım oranının düşük olduğunu söyleyen Koç, "Demokratik olmayan insafsız bir şekilde adaylar arasında dağıldığı bir seçimi kendi lehinde kullanan bir aday cumhurbaşkanı seçilmiştir. Ve başarıldır yorumları bunun arkasından izlenmektedir. Bu kişinin kampanya boyunca her türlü bölücü, nefret dolu… sözler, üstlendiği görevi tartışmalı hale getirmiştir. Herkesin cumhurbaşkanı değil kendisi de ifade etti. Kendisine oy verenlerin temsilini üstleneceğini kampanya boyunca bizzat kendisi ifade etti" açıklamasında bulundu.  
 

"FİİLİ BİR BAŞKANLIK SİSTEMİNE GEÇİLMİŞ GİBİ"

Fiili bir başkanlık sistemine geçildiğini savunan Koç, "Bu sonuçlarla fiili bir başkanlık sistemine geçilmiş gibi mevcut hukuki, siyasi, idari sistemi zorlayacak eylem ve söylemlere de bundan sonra da tanık olabiliriz. Yeni bir devlet rejimi, krizine doğru suretle sürüklüyoruz. Seçim sonrasında daha çok AKP içinde yaşanacak fetret dönüşümüne dönük olacağını vurgulamıştım. Ertesi gün sayın Gül'ün aktif siyasete döneceğini söyledi. Ertesi gün ise AKP yetkili kurulları yeni genel başkanı belirlemek için 28 Ağustos'tan bir gün öncesine 27 Ağustos'a randevu vermiştir" ifadelerini kullandı.


"BALKONDAN BİLAL ERDOĞAN DEĞİL ABDULLAH GÜL SİYASET OLARAK DÜŞMÜŞTÜR"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün siyasete dönme kararını değerlendiren Koç, "Biraz espri ile süsleyelim, balkon konuşması sırasında Bilal Erdoğan'ın tökezlediğini gördük. Esas o gece balkondan siyaset olarak Abdullah Gül düşmüştür. Düşen Bilal Erdoğan değil. Abdullah Gül balkondan siyaset olarak düşmüştür o gece" dedi.


"BUGÜN HESAP SORUYORUZ DİYENLERDEN HESAP SORULMALI"

Seçim sonuçlarında sonra Kurultay çağrısı yapan CHP milletvekillerini eleştiren Koç, "Bugün hesap soruyoruz diye ortaya çıkanların öncelikle kendilerinden hesap sorulması gereken kişiler olduğu herkesin bilgisi dahilindedir" dedi.

CHP Sözcüsü Haluk Koç, Cumhurbaşkanlığı seçiminde gösterilen aday konusunda sert eleştirilerde bulunan CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce ve aralarında Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan'ın da olduğu muhalif vekillere sert yanıt verdi.