Hatay'daki selde ölen 5 kişi toprağa verildi

Dörtyol ilçesi Çökek yaylasındaki sel ve heyelanda hayatını kaybeden 5 kişi toprağa verildi.

20 Temmuz 2013 Cumartesi, 09:52
Abone Ol google-news

Yaylada yağış sonucu oluşan sel ve heyelan nedeniyle yıkılan evlerin enkazında kalarak yaşamını yitiren Fatma Üstünel (54) ile torunları Nidanur ve Nisanur Ertunç'un (7) cenazeleri yakınları tarafından Dörtyol Devlet Hastanesi morgundan alınarak, Kışlalar Mahallesi Taşkın Sokak'taki evlerine getirildi.

Cenazeler daha sonra Çamlık Mezarlığı'na yan yana toprağa verildi. Baba Fatih Ertunç defin sırasında fenalaşırken, hastanede tedavisi süren anne Zahide Ertunç ise cenazeye katılamadı.

Cenazeye AKP Hatay milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Adem Yeşildal, Orhan Karasayar, CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Dörtyol Kaymakamı Hacı Hasan Özyiğit, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin ile yurttaşlar katıldı.

Öte yandan, baba Fatih Ertunç, gazetecilere yaptığı açıklamada, sahurda yemek yedikten sonra eşi Zahide Ertunç ve kayınvalidesi Fatma Üstünel'in yattığını, kayınbabası İsmail Üstünel ile namaz kılmak için beklediklerini söyledi.

Bu sırada yağmurun şiddetini artırdığını ve bir anda evin çöktüğünü anlatan Ertunç, kayınbabası ve kayınbiraderiyle eşini kurtarmaya çalıştığını ancak sonrasını hatırlamadığını ifade etti. 1 yaşındaki kızı Şeyma'ya bir şey olmadığını kaydeden Ertunç, eşinin yaralı olarak kurtulduğunu ancak ikiz kızları ile kayınvalidesinin hayatını kaybettiğini sonradan öğrendiğini anlattı. Ertunç, Atatürk İlköğretim Okulunda bu 3. sınıfa geçen kızlarının derslerinde başarılı olduklarını sözlerine ekledi.

 

Komşularına yardım etmek isterken öldüler

Olayda hayatını kaybedenlerden üç çocuk babası Ökkeş Doğan (51) Karapür Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Doğan'ın, sel suları gelmeye başlayınca eşi Emine Doğan ile oğlu Burak Doğan'ı güvenli bir yere götürdüğü öğrenildi. Bu sırada komşularının çığlık seslerini duyan Doğan'ın el feneriyle yardıma gittiği ancak bu sırada bulunduğu yerdeki toprağın kayması sonucu hayatını kaybettiği kaydedildi.

Öte yandan, selin etkisiyle gelen taş ve odun parçalarının çarpması sonucu yaralanan Doğan'ın eşi Emine ile oğlu Burak'ın da tedavisi sürüyor.

Sel ve heyelan sırasında hayatını kaybeden evli ve 2 çocuk babası Muhammed Arif Canbolat (40) ise Ağalar Mezarlığı'nda defnedildi.

Canbolat'ın da sahura kalktığı sırada komşularının sesleri üzerine dışarı çıktığı, bu sırada selin gelmesi üzerine eşi ve 2 çocuğunun güvenli bir yere bırakıp komşularına yardım etmek isterken sele kapıldığı öğrenildi.