Hava 8 derece daha soğuyacak

Hava sıcaklığı yurdun batı kesimlerinde 6 ila 8 derece azalacak. Trakya'nın yükseklerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Yağışların; Marmara, Batı Karadeniz ile Kütahya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Marmara Bölgesi ve Batı Karadeniz için sel ve su baskını uyarısı yapıldı.

16 Ekim 2011 Pazar, 06:07
Abone Ol google-news

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre, yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun doğusu ile Hatay ve Osmaniye çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı, gece saatlerinden itibaren Trakya'nın yükseklerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Marmara, Batı Karadeniz ile Kütahya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Rüzgar genellikle güney ve güneybatı, kuzeybatı kesimlerde kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden hafif arasıra orta, Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-60 km/s) şeklinde esecek.

Poyraz deniz ulaşımını engelledi

Marmara Denizi'nde seyreden 45 yük gemisi ve tanker, saatteki hızı zaman zaman 70 kilometreye ulaşan poyraz nedeniyle rotalarını Tekirdağ'ın Şarköy sahillerine çevirdi.
Gemilerde bulunan personel, yer yer 3 metreyi aşan dalgalar nedeniyle geceyi gemilerde geçirdi.

Poyrazın sabah saatlerinde etkisini azaltmasının ardından yerli ve yabancı bandıralı 29 yük gemisi ve tanker, Şarköy'den demir aldı.

Kuvvetli yağış uyarısı

Yağışların; Marmara, Batı Karadeniz ile Kütahya çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (sel, su baskını, ulaşımda aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.

Kuvvetli rüzgar uyarısı

Rüzgarın; Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-60 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Ulaşımda aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.


Uludağ beyaza büründü

Uludağ Meteoroloji İstasyonu'ndan aldığı bilgiye göre, saat 01.00 sıralarında başlayan mevsimin ilk kar yağışı aralıklarla sabaha kadar sürdü.
Kar kalınlığının 10 santimetreye ulaştığı oteller bölgesinde hava sıcaklığının sıfır derece olduğu ve kar yağışının 18 Ekim Salı günü akşamına kadar aralıklarla devam edeceği bildirildi.
Bursa kent merkezinde ise hava sıcaklığının 12 derece ve yağışlı olduğu öğrenildi.