Havalimanında esrarengiz olay: Pist kenarında ceset

İzmir Adnan Menderes Havalimanı pistinin kenarında 40 yaşlarında bir erkek cesedi bulundu. Arap uyruklu olduğu sanılan kişinin, bir uçağın iniş takımları arasına saklanarak yolculuk yaptığı, uçağın iniş takımları açılınca da düştüğü ihtimali üzerinde duruluyor.

19 Eylül 2014 Cuma, 11:17
Abone Ol google-news

Adnan Menderes Havalimanı pistinde sabah uçuşları öncesinde rutin yapılan kontrol amaçlı pist devriyesinde görevliler pistin kenarında bir erkek cesedi buldu. Emniyet Müdürlüğü Havalimanı Şube Müdürlüğü ekipleri inceleme başlattı. Ölen kişinin 40 yaşlarında olduğu saptanırken, üzerinden kimliğini belirten bir belge çıkmadı. Ölen kişinin giysilerinden Arap, Ortadoğu uyruklu olabileceği değerlendirmesi yapıldı. Yetkililer olayın nasıl olduğunu çözmek için havalimanı güvenlik kameralarını incelemeye alırken, gece iniş yapan uçak seferlerini ve kalkış noktalarını da listeledi.

Uzmanlar ölen kişinin bir uçağın iniş takımları boşluğuna kalkıştan önce saklanıp, uçak inerken de düşmüş olabileceğini belirtti. Yetkililer İzmir'den kalkan bir uçağa da aynı şekilde binmiş olabileceği ihtimalinin de gözardı edilemeyeceğini bunun otopsi sonunda ortaya çıkabileceğini belirtti.

TEL AVİV’DEN ASKERİ UÇAK GELMİŞTİ

Öte yandan dün akşam İsrail'in Tel Aviv kentindeki Ben Gurion Havaalanı'na inen Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait ambulans uçağa dönüştürülmüş C - 130 tipi uçak, Gazze'deki Erez sınır kapısından geçirilen 7'si çocuk 4'ü kadın olmak üzere 21 Filistinli yaralıyı teslim alıp saat 22.00 sıralarında Adnan Menderes Havalimanı'na getirmişti. Yetkililer İsrail havalanlarının çok sıkı korunduğunu, askeri uçağa böyle bir binişin mümkün olamayacağını söyledi, ancak bu uçuş da mercek altına alındı.

Öte yandan 8 bin ila 11 bin metre irtifada uçuş yapan uçaklarda dış ortam ısısının -57 dereceye düşmesi ve çok düşük oksijen-hava basıncı oranı nedeniyle böyle bir yolculuk özel koruma önlemi olmadığında 30 saniye ile 2 dakika arasıda ölümle sonuçlanıyor. Ancak çok nadir olmakla birlikte iniş takımları arasında yolculuk yapıp sağ kurtulanlar da var.