Havalimanında sigara tartışması

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Atatürk Havalimanı'nda oluşturulması planlanan sigara içme mahalline, ''4207 Sayılı Tütün ve Tütün Ürünlerinin Kontrolü ve Önlenmesi Hakkında Kanun'' çerçevesinde izin verileceğini kaydetti.

25 Ağustos 2009 Salı, 10:51
Abone Ol google-news

DHMİ Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, basında, Atatürk Havalimanı'na gelen yolcuların taleplerini karşılamak üzere ''sigara içme odası'' yapıldığına dair haberlere işaret edildi.

Atatürk Havalimanı'nda sigara içme mahalli oluşturulmasına ilişkin çalışmaların DHMİ tarafından yakından takip edildiğinin vurgulanan açıklamada, ''Ancak yapılması planlanan sigara içme mahalline, 4207 Sayılı Tütün ve Tütün Ürünlerinin Kontrolü ve Önlenmesi Hakkında Kanun çerçevesinde izin verilecektir. Konuyla ilgili yayınlanan mevzuata aykırı bir yapılanmaya kuruluşumuzca hiçbir şekilde izin verilmeyeceği hususunun bilinmesini kamuoyuna saygı ile sunarız'' denildi.

 

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü karşı çıkıt

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali gidiş katında, arındırılmış salonda sigara içilebilir bir bölüm için olumsuz görüş bildirdi.

Alınan bilgiye göre, Atatürk Havalimanı'na gelen yolcuların taleplerini karşılamak üzere Sigara İçme Odası oluşturulduğu haberlerinin basında yer alması üzerine İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerince söz konusu mekanda incelemelerde bulunuldu.

İnceleme sonucu, ''Söz konusu yerin bu haliyle 4207 sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunu'na aykırılık teşkil ettiği ve mekanın kaldırılması'' yönünde görüş bildirdiği öğrenildi.

İl Sağlık Müdürlüğü'nün bu görüşü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) kanalıyla Atatürk Havalimanı işletmecisi TAV'a tebliğ edileceği belirtildi.