Haydi kızlar, VISA ile sahaya!

Dokuz ilde hayata geçirilen Visa Kızlar Sahada Futbol Okulları, Şanlıurfa’da düzenlenen etkinlikle tanıtıldı. Ücretsiz futbol okullarında, 9-14 yaş arası kızlar, profesyonel antrenörlerden futbol eğitimi alacaklar. Şanlıurfa’daki Visa Kızlar Sahada Futbol Okulu, Şanlıurfa Gençlik Spor Kulübü’nde kurulan altyapı ile faaliyete başladı.

31 Ocak 2020 Cuma, 12:38
Abone Ol google-news

 VISA, kadınların her alanda güçlenmesi amacıyla gerçekleştirdiği çalışmalara, Visa Kızlar Sahada Futbol Okulları ile bir yenisini daha eklediğini Şanlıurfa’da açıkladı. Visa ve Kızlar Sahada iş birliğiyle, Adana, Ankara, Erzincan, İstanbul, Kayseri, Kocaeli, Manisa, Ordu ve Şanlıurfa’da açılan ücretsiz futbol okullarında 9-14 yaş arası kızlar profesyonel antrenörler tarafından eğitilmeye başlandı. Eğitimlerdeki tüm araç ve ekipmanlar da okullar tarafından sağlanıyor.    

Visa Kızlar Sahada Futbol Okulları’nın lansmanı, Şanlıurfa’da yerel ve ulusal basın temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen etkinlikle yapıldı. Haftada 2 gün eğitimlerine devam eden Şanlıurfalı kız öğrencilerin antrenmanlarıyla başlayan etkinliğe Visa Güneydoğu Avrupa Bölge Genel Müdürü Berna Ülman, Visa Güneydoğu Avrupa Pazarlama Başkanı Birim Gönülşen, Kızlar Sahada Kurucu Ortakları Melis Abacıoğlu ve Kiraz Öcal ile Team Visa kapsamında desteklenen Kadın A Milli Futbol Takım Kaptanı Didem Karagenç katıldı. Karagenç, Visa Kızlar Sahada Okulu’na devam eden kız çocuklarıyla birlikte antrenman yaptı.  

Visa Güneydoğu Avrupa Bölge Genel Müdürü Berna Ülman, “Visa olarak kadın konusunu son derece önemsiyoruz. Kadın futbolu aslında bir simge. Milyonlarca insanın tutkuyla takip ettiği bir spor dalında kadınlar ne oyuncu ne izleyici olarak aklımıza geliyor. Temennimiz, bugün altyapıdan yetişen Şanlıurfa’daki ve ülkemizin dört bir yanındaki Visa Kızlar Sahada Futbol Okulu öğrencilerinin bir gün uluslararası arenada benzer şekilde ülkemizi temsil etmeleri. Bugün Team Visa sporcularından aramızda olan Kadın A Milli Futbol Takım Kaptanı Didem Karagenç de kız çocukları için güçlü bir rol model. Kadın futbolunu tüm Türkiye’ye yaymak, Visa Kızlar Sahada Futbol Okulları ile kız çocuklarını güçlendirmek, onların hayallerini başarı öykülerine dönüştürmek istiyoruz” dedi.

Kızlar Sahada Kurucu Ortağı Melis Abacıoğlu, “Bugün Şanlıurfa’da kız çocuklarının antrenmanlarını izlemek, Kızlar Sahada ekibi olarak bize hem büyük bir gurur hem de gelecekteki işlerimiz için büyük bir motivasyon veriyor.  ‘Yapamazsın’' diye kodlanan toplumsal cinsiyet kalıplarını kırmak için çıktığımız bu yolda Visa’nın desteği ile birlikte, Türkiye’nin yedi bölgesinde kız çocuklarına futbol eğitimi vermeye başladık. 9 ilimizde başlattığımız bu program kapsamında iyi futbolla çok daha fazla kız çocuğunun hayatına dokunmayı amaçlıyoruz” dedi.

31 ilden 40 kadın kulübü başvurdu

Visa Kızlar Sahada Futbol Okulları’nın hazırlık sürecinde Türkiye’deki tüm kulüplere yapılan çağrıya 31 ilden 40 kadın futbol kulübü ve 90 antrenör (48’i kadın, 42’si ise erkek) başvurdu. Aralarından 9 ilde 9 kadın futbol kulübü seçildi. İlk aşamada okullarda 9 antrenör, 180 çocuk futbol okullarına dahil oldu.