Hayko Bağdat'tan, Melih Gökçek'e nefret söylemi davası

Gazeteci Hayko Bağdat, kendisine dava açan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e nefret söylemi barındırarak kişilik haklarına saldırıda bulunması sebebiyle karşı dava açtı.

14 Temmuz 2015 Salı, 16:24
Abone Ol google-newsAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Twitter hesabı üzerinden 17 Mart 2015'te, Cem Özdemir’e yönelik “alman yeşiller partisi mv’ne merakımdan soruyorum…lütfen cevap ver cem özdemir…senin kökenin ermeni mi?” mesajı yazmıştı.   

Hayko Bağdat da bu tweete karşılık “Cevap ver Cem Özdemir ???”, “Abi senin için Ermeni diyolla?”, “melihgokcekermeniymiş Bağrıma taş basıp deyiverdim”, “Sana resmen Ermeni dedim. Dava aç [email protected]”, “Başkenti resmen Ermeniye vermişler Yazıklar olsun…”, “Abi Pazar günü bekliyorum kiliseye? @06melihgokcek”, “Hep beraber yastayız… #melihgokcekermeniymiş” diye tweetler atmıştı.

Bunun üzerine Gökçek, bu tweetleri referans alarak Bağdat’a 10,000 TL talepli manevi tazminat davası açmıştı.

Gökçek, açtığı davada “dava konusu yapılan sözler tamamen hakaret ve iftira etmeye yönelik fiillerdir ve müvekkilim şahsında, kişilik haklarının zedelenmesinden ötürü zarara sebebiyet vermiştir…” demişti.

Hayko Bağdat, Gökçek’in hem daha önce attığı tweetler ve sarf ettiği cümleler, hem de kendine açtığı davada Ermeni sözcüğünün bir hakaret ve iftira niteliğinde olduğunu belirtmesinin kişilik onuruna açık bir saldırı olduğunu belirterek karşı dava açtı.

Bağdat, Gökçek’e açtığı karşı davada Gökçek’in kendisinden istediği 10 bin liralık tazminatı geri vermesini talep etti.

Gökçek'in Ermenilerle ilgili diğer ırkçı söylemleri

Dava dilekçesinde Gökçek’in Ermenilerle ilgili diğer söylemleri de yer aldı.

Gökçek twitter'da “Doğu’da Kürt geçinip aslında kökeni ateist Ermeni olanlar var” ve “Gezicilerin arkasında Rumlar ve Ermeniler var” mesajlarını paylaşmıştı.

Gökçek'in katıldığı TV programlarındaki söylemleri ise şöyleydi:

“HDP listesinde 100 Ermeni milletvekili adayı var. Parlamentoya girecek olurlarsa ilk işleri Avrupa Parlamentosu’na gidip Ermenistan’ın özgürlüğünün verilmesi isteyecekler. Bunların önümüzdeki 4 sene içindeki planları budur….Güneydoğu’daki bütün Kürtleri kaçırmak için baskı yapacaklar, öldürecekler, dövecekler, tehdit edecekler böylece Doğu ve Güneydoğu’yu boşaltıp Ermenilere kalmasını sağlayacaklar. Yapacakları plan bu….Kobane olaylarında 6-7 Ekimde Kuran, Kuran kursu, cami yaktılar. Hiç Kürt, Müslüman cami yakar mı? Ateist, Zerdüşt, Marksist olan Ermeniler yakar. Bunlar Kurana, camiye düşmanlar…Seçimden sonra Ermeni PKK’yı tarihe gömeceğiz…”

Gökçek, seçim öncesi Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) İstanbul’da yapacağı ve yüz binlerce parti seçmenin katılacağı seçim mitingine katılan Ermeniler için ise  “Avrupa ve Ermenistan'dan 150 – 200 arası Ermeni İstanbul’a miting için geldi. İnşallah bunların sayıları çıkarılır ve bu millete isim isim zikredilir. Bunların bu mitingde ne işleri var? Çünkü bunlar bu mitingi Ermenistan'ın kurtuluş mitingi olarak görüyorlar. Bizi izleyen Kürt kardeşlerim bu mitinge gitmeyin. Çünkü bu Kürt mitingi değil, Ermeni mitingi…” demişti.