HDP'li belediyelere kayyum... Yasa taslağı hazırlandı

AKP, HDP'li belediyeler için yasa tasarısı hazırladı. Buna göre görevden alınan belediye başkanlarının yerine atamalar yapılacak. AKP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Özhaseki, tasrı için "Atananların, kayyum benzeri görev ve yetkileri olacak" dedi.

31 Mart 2016 Perşembe, 09:52
Abone Ol google-news

AKP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, TBMM'de bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı. Özhaseki, belediyelerle ilgili yasa taslağı çalışmalarını tamamladıklarını, yakında Başbakan Ahmet Davutoğlu'na sunacaklarını söyledi.
 
Özhaseki, "HDP'li belediyelerle ilgili nasıl bir düzenleme olacak?" sorusunu ise şöyle yanıtladı:
 
"İki konu var, birisi görevini kötüye kullanmakla, diğeri de teröre ilişmekle ilgili. Görevini kötüye kullanana ya da yapmayana ihtar veriliyor, uyarılıyor, süre veriliyor. İkincisi apayrı birşey; çünkü terör olunca herşey biter, demokrasi kalmaz. Oradaki mesele, teröre ilişeni görevden almayla ilgili. Görevden alınan belediye başkanının yerine, büyükşehirlerde ve illerde İçişleri Bakanlığı, belde ve ilçelerde valiler birini atayacak."

KAYYUM BENZERİ VE YETKİLER OLACAK

 
Özhaseki, görevden alınan belediye başkanı yerine gelecek ismin, belediye meclisi üyeleri arasından değil, kamu yöneticileri arasından atanacağı belirterek "Kayyum benzeri bir uygulama mı olacak?" sorusu üzerine de şunları söyledi:
 
"Adına kayyum denmez ama benzer görev ve yetkiler olacak. Tabi taslaktaki düzenlemeler için siyaseten karar verilmesi lazım. Başbakan kabul edecek mi, etmeyecek mi, daha belli değil." (Kaynak: Habertürk)