HDP'li vekilden ürperten iddia: Cenazelerin 16’sı tanınmaz halde

Demokratik Bölgeler Partisi, Mezopotamya Yakınlarını Kaybedenler Derneği ve Mezopotamya Hukukçular Derneği Cizre’de yaşananlarla ilgili basın toplantısı düzenledi. MEYA-DER Eşbaşkanı Ayşe Dicle, yardım bekleyen 145 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. HDP’li Mahmut Toğrul ise “20 cenazenin 16’sı tamamen yanmış cenazelerdendi” dedi.

15 Şubat 2016 Pazartesi, 20:14
Abone Ol google-news

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Mezopotamya Yakınlarını Kaybedenler Derneği (Meya-Der) ve Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) Şırnak’ın Cizre ilçesinde sokağa çıkma yasağı ve operasyonları sırasında yaşananlarla ilgili dün Diyarbakır’da DBP Genel Merkez Danışma Bürosu’nda basın toplantısı düzenledi. MEYA-DER Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Ayşe Dicle, Cizre’de 3 bodrumda bulunan yaralı olarak yardım bekleyen 145 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Cenazelerin sadece 10’unun kimliğinin belirlendiğini anlatan Dicle, Mardin Cumhuriyet Savcılığı’nın cenazelerin teşhise elverişli olmadığını savunduğunu, otopsi raporları beklenmeden cenazelerin defnedilmek istendiğini vurguladı.

Farklı fotoğraflar

Gaziantep’te cenazeler otopsi için beklerken aileleri ziyaret eden HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul ise DİHA’ya yaptığı açıklamada “20 cenazenin 16 tanesi tamamen yanmış ve tanınma imkânı olmayan cenazelerdendi. Biz hepsine ait en azından fotoğraf görmek istediğimizi söyledik. Bize fotoğrafları veremeyeceklerini belirttiler. Bir ailemiz birisini, cenazesine benzetti. Avukat arkadaşlarla aile, cenazeye baktılar ve geldiklerinde bize bir iddiada bulundular: “Bize gösterilen cenaze ile bu fotoğraflar farklı.” Biz cenazelerle oynandığını düşünüyoruz” dedi.