Helikopterli hırsız avı

İstanbul'un Anadolu yakasındaki 7 ilçede 49 evden hırsızlık yaptıkları iddiasıyla helikopter desteğiyle düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 2'si kadın 36 kişi, adliyeye sevk edildi.

09 Nisan 2011 Cumartesi, 09:37
Abone Ol google-news

3 aylık teknik ve fiziki takip sonucunda İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği ekiplerince helikopter ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ekiplerinin desteğinde Maltepe, Pendik, Tuzla, Kartal, Sancaktepe, Ümraniye ve Kadıköy'de 54 adrese 4 gün önce eş zamanlı düzenlenen operasyonda, aralarında suç örgütü elebaşı olduğu iddia edilen Refik D, yeğenleri Sinan D, Taner D, Rahmi D, Resül D. ve Bilal D'nin de bulunduğu 2'si kadın 37 kişi gözaltına alındı.

Operasyonda, çalıntı olduğu belirlenen bir otomobil, çok sayıda televizyon, monitörler, hassas terazi, çok sayıda kol saati, cep telefonları ve bazı elektronik eşyaya el konulurken, 610 gram esrar, bir miktar kokain ve bir miktar da sentetik hap ele geçirildi.

Kastamonu'da askeri görevini yaparken aşırı kilosu nedeniyle 6 aylık hava değişimine çıkınca hırsızlık olaylarına karıştığı anlaşılan Cengiz Ş, askeri yetkililere teslim edildi.

Elebaşı olduğu belirtilen Refik D'nin benzer suçtan dolayı 13 yıl cezaevinde yattıktan sonra 5 ay önce tahliye olduğu, ardından söz konusu suç örgütünü yeğenleriyle kurarak, gündüz saatlerinde kapıların göbek kilidini kırmak suretiyle Anadolu yakasında 49 evden hırsızlık olaylarına karıştıkları iddia edildi.

Suç örgütü üyelerinin yasa dışı bir örgüt adına bir evden silah zoruyla para çaldığı da tespit edildi.

Suç örgütünün çaldığı malları, anlaştıkları Kadıköy ve Maltepe'deki 2 iş yerine sattıkları, bu iş yeri sahiplerinin de gözaltına alındığı öğrenildi. Şüphelilerden C.D. ve E.İ'nin, çaldıkları bir miktar altını saklamaları nedeniyle 2 ay önce Refik D. tarafından silahla vurularak yaralandıkları belirlendi.

Polisteki işlemleri tamamlanan 2'si kadın 36 kişi, daha sonra adliyeye sevk edildi.