Her 7 saniyede bir kız çocuğu evlendiriliyor

Dünyada 700 milyon erken yaşta evlendirilmiş kız çocuğu bulunuyor. Bu sayının 2050 yılında 1 milyar 200 milyonu bulacağı tahmin ediliyor.

11 Ekim 2016 Salı, 22:54
Abone Ol google-news

Dünya genelinde 700 milyon kız çocuğunun 18 yaş altında evlendirildiği açıklandı. “Save the Children” örgütü tarafından Dünya Kız Çocukları Günü nedeniyle açıklanan rapora göre, çocuk yaşta evlendirilen kız çocuklarının sayısı düşeceği yerde artıyor. BBC’nin haberine göre dünya genelinde her 7 saniyede 15 yaşın altında bir kız çocuğu evlendiriliyor. Save the Children’in tahminlerine göre, bu sayı 2050 yılında 1 milyar 200 milyonu bulacak.

10 yaşında evlendiriliyor

Afganistan, Yemen, Hindistan, Somali gibi ülkelerde kız çocuklarının 10 yaşında evlendirildiklerine dikkat çekilen raporda, erken yaşta evliliğin eğitim seviyesinin düşmesi, cinsel hastalıkların artması, erken hamileliğe bağlı ölümlerin yükselmesi gibi farklı sorunları da beraberinde getirdiğine işaret ediliyor.

Türkiye 55. sırada

Save the Children, çocuk yaşta evlilik, erken hamilelik, anne ölümleri gibi kriterlere göre dünya genelinde 144 ülkeyi kız çocuklarının yaşam kalitesine göre sıraladı. Buna göre kız çocukları bakımından yaşam kalitesi en iyi ülke İsveç oldu. Finlandiya, Norveç, Hollanda ve Belçika ilk beşte yer alan ülkeler. Türkiye 144 ülke arasında 55. sırada bulunuyor. Listenin son üç sırasında ise, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad ve Nijer yer alıyor.