'Her şeyi yaparım anlayışına karşıyız!'

Başbakan Erdoğan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği toplantısında yaptığı açıklamada; " Sandığın olduğu, seçimin özgür olduğu yerde diktatörlük olmaz. Sandık demokrasinin namusudur. Ben sandıktan kazandım, "her şeyi yaparım" anlayışına da karşıyız. Azınlığın çoğunluk üzerinde baskı kurmasına demokrasi adına karşı durmamız gerekir"dedi.

31 Temmuz 2013 Çarşamba, 16:39
Abone Ol google-news

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan iş dünyasına gündemdeki iki konuyla ilgili önemli mesajlar verdi. Gezi parkı eylemleri sonrasında Koç Grubu’na başlatılan vergi incelemesiyle ilgili olarak, “Biz tüm sermaye gruplarına eşit mesafedeyiz” diyen Erdoğan, “Ama birileri de yolsuzluk yapıyorsa kusura bakmasın gereğini yaparız” dedi. Erdoğan bankalarla ilgili olarak da işadamlarına, “Terbiye mekanizması sizsiniz” diye seslendi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 69. TOBB Genel Kurulu öncesinde Ankara’ya gelen delege ve işadamlarına seslendi. Konuşmasına 2002 öncesi Türkiye ’nin faturasını en çok işadamlarının ödediğini belirterek başlayan Erdoğan, “Formül çok net: ekonomik kazanımları koruyacaksak demokrasiye sahip çıkacağız. Ekonomiyi daha da büyütmek istiyorsak demokrasiyi daha ileriye götüreceğiz” dedi.

TOBB’un demokratik hassasiyet konusunda üzerine düşeni şimdiye kadar yaptığını söyleyen Erdoğan, bundan sonrası için de, “Demokrasiyle ilgili çok hassas olacaklarına, kazanımlara sahip çıkacaklarına yürekten inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Herkes bizi sevmek zorunda değil

Herkesin hükümeti sevmek zorunda olmadığını kaydeden Erdoğan, “Ama biz seven sevmeyen fark etmez millete efendi olmaya değil hizmetkar olmaya genldik” diye konuştu. Sandığın demokrasinin namusu olduğu vurgusu yapan Erdoğa, “Şunu da kabul ediyorum: sandık kazananı belirlemekten çok kimin kaybettiğini belirler. Kazanan ülkenin tamamıdır ama sandık sonucundan ders çıkarması gereken kaybedendir” diye konuştu. Çoğunluğun azınlığa da tahakkümü olmaması gerektiğini söyleyen Erdoğan, “Bu konuda birbirimizi uyaracağız” dedi. Erdoğan medyanın STK’ların, üniversitelerin, meydanların demokrasinin unsuru olduğun belirtirken, “Ama tek başına medyanın tahakküm kurduğu bir rejim demokrasi midir? Sadece iş dünyası ve STK’lar Türkiye’ye istikamet çizebilir mi? O zaman sesini sadece sandıkta duyuranın hakkını nereye koyacağız?” dedi.

Demokrasinin kaybettiği yerde ekonomi de tehdit edilir

Meydanların işgal edilerek demokrasinin tesis edilemeyeceğini belirten Erdoğan ,“Bu demokrasiye açık tehdit oluşturur. O zaman ekonomi de tehdit altında olur. Biz burada dayanışmamızı çok açık ve net ortaya koymalıyız. Demokrasinin güç kaybettiği ortamda seçkinler, imtiyazlılar kazanır, çoğunluk kaybeder” İfadelerini kullandı.

Yeri geldiğinde bankaları siz terbiye edeceksiniz

Sermayede ayrımcılığın bedellerinin geçmişte çok ağır ödendiğini vurgulayan Erdoğan, “Cadı avının yapıldığı, baskıların işverenleri yıldırdığı dönemler oldu. Ne bugün ne de bugünden sonra bu tür hukuksuzlukların yaşanmasına asla rıza göstermeyeceğiz” diye konuştu. Faiz lobisinin de gariban tüketiciyi komisyonlarla çökerttiğini belirten Erdoğan TOBB yöneticilerine de bir çağrıda bulundu. İşadamlarına, “Yeri geldiğinde terbiye mekanizması sizsiniz” diye seslenen Erdoğan, “Bankalara, finans kurumlarına ihtiyaç yok mu, var ama onların da size var” diye konuştu.

Yolsuzluk varsa kusura bakmasın kimse

Erdoğan sözlerini sermayenin renklere ve sınıflara ayrılmasına asla müsaade etmeyeceklerini belirterek sürdürdü. “Hepsine eşit mesafedeyiz” diyen Erdoğan taş üstüne taş koyanı destekleyeceklerini belirterek “Ama birileri de yolsuzluk yapıyorsa kusura bakmasın gereğini yaparız. Kimsede onu başka yere çekmesin” ifadelerini kullandı.

Kandil için yüzde on istiyorlar

Güneydoğu’da yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Erdoğan burada birçok engellemeye rağmen çalıştıklarını söyledi. Erdoğan, “Müteahhit korku belasına çalışamıyor. İşte geliyorlar Rıfat beye yakınıyorlar. İş makineleri yakıldı diyorlar. Bu da yetmiyor ihale bedelinin yüzde onunu Kandil’e gönderilmesi istiyorlar” dedi.