Hıfzı Topuz’la yüzyıllık yolculuk

Gazeteci yazar Hıfzı Topuz’un 96 yıllık hayatını konu alan “Hıfzı Topuz’la Yüzyıla Yolculuk’’ belgeselinin galası 6 Ocak’ta Nâzım Hikmet Kültür Evi’nde düzenlendi. Yönetmenliğini Musa Kaplan’ın üstlendiği belgeselin çekimleri bir buçuk yıla yakın sürdü.

09 Ocak 2020 Perşembe, 02:00
Hıfzı Topuz’la yüzyıllık yolculuk
Abone Ol google-news

Belgeselde, 96 yıllık yaşamına 51 kitabı sığdıran Hıfzı Topuz’un; Nâzım Hikmet Ran’dan Abidin Dino’ya, Fikret Mualla’dan Melih Cevdet Anday ve Sabahattin Ali’ye kadar uzanan arkadaşlık anılarını, hayatımda unutamayacağım andır dediği, Atatürk ile el sıkıştığı günden UNESCO yıllarına kadar birçok yaşanmışlıklarını izliyoruz. Belgeselde Topuz, “UNESCO’dan sonra hayatım çok değişti” diyor ve ekliyor: “ UNESCO’da bir ilan olduğunu öğrendim, adaylığımı koydum. ‘Uğraşma 80 aday var. O 80 adaydan bir kişi alınacak.’ dediler. Kazandım’’ diyor. O dönemde bol bol gezme fırsatı olmuş Topuz’un. Gittiği Afrika ülkelerinden topladığı maskeler ve heykeller ile sergiler açmış. 

İzleyenleri hem güldürüp hem de duygulandıran belgeselin yönetmeni Musa Kaplan ise şunları anlattı: “Hıfzı Topuz, hem gazeteci hem yazar hem televizyoncu yönü ile ülkenin en büyük değerlerinden birisi. Fakat bugün bu değerden ülkenin çok da yararlandığı söylenemez. O açıdan değerli büyüğümüzün hayatını belgesel yapmak istedik. Kendisine bu teklifi ilk yaptığımızda bize sorduğu şey, ‘Benim neyimi çekeceksiniz’ oldu. O süreçte hocaya: Bir de baharda dış çekim yapalım’ dedik. Hoca ‘Yaza söz veremem’ dedi. Bizi çok duygulandırdı. Kendisi bugün aramızda olacaktı fakat rahatsızlandığı için gelemedi.”