Hindistan'dan Pakistan'a zeytin dalı

Hindistan basınında çıkan bir habere göre, Hindistan Başbakanı Manmohan Singh, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesinden dönerken yaptığı açıklamada Pakistan ile barış istediğini belirtti.

17 Haziran 2009 Çarşamba, 11:09
Abone Ol google-news

Hindistan Başbakanı Manmohan Singh, Pakistan ile barış istedi.

Hindistan televizyonunun haberine göre, Singh, Rusya'da düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesinden sonra ülkesine dönerken uçakta yaptığı açıklamada, Pakistan ile barış istediklerini, ancak iki ülke arasındaki ilişkilerin "stres altında olduğunu" ifade etti. Bu stresin asıl nedeninin, Pakistan topraklarından Hindistan'a karşı düzenlenen terörist saldırılar olduğunu söyleyen Singh, Hindistan'ın Pakistan ile barış yapmak için yeniden çaba göstereceğini bildirdi.

İslamabad'ın Hindistan'a yönelik terörizmi sona erdirmek için "güçlü ve etkili" önlem alması gerektiğini belirten Başbakan, Pakistan "barışı sağlamak için cesaret, kararlılık ve liderlik" gösterdiği takdirde Hindistan'ın da buna daha fazla karşılık vereceğini ifade etti.

Singh, Pakistan'ın ayrıca topraklarındaki terör altyapısını yok etmesi gerektiğini kaydetti.
Başbakan Singh, iki ülkenin dışişleri bakanlarının, gelecek ay Mısır'ın başkenti Kahire'de yapılacak Bağlantısızlar Zirvesi'nde bir araya geleceklerini söyledi.

Singh, geçen kasımda Mumbai'deki terör saldırılarından bu yana Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ile ilk kez dün görüşmüştü. Hindistan'ın ticaret merkezi Mumbai'de 3 gün süren terörist saldırılarında 166 kişi ölmüştü. Hindistan, Mumbai'deki saldırılardan Pakistan'da üslenen bir grubu sorumlu tutmuştu. Pakistanlı yetkililer de bu saldırıların kısmen kendi topraklarında planlandığını söylemişti.