'Hırsız var'a para cezası

Taksim’deki protestoda polis gözaltına aldığı gazeteci ve yurttaşlara çok sert davrandı. Eskişehir polisi, yolsuzluk ve rüşvetin hesabını soranlardan 343 lira para istiyor.

28 Aralık 2013 Cumartesi, 22:01
Abone Ol google-news

Yolsuzluk ve rüşveti protesto etmek için Taksim’de toplanmak isteyen gruplara polisin sert müdahalesi sırasında gözaltına alınan 37 kişi, gece 5-6 saat boyunca aç ve susuz bir şekilde polis otobüsünde tutuldu, tuvalete gitmelerine dahi izin verilmedi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen 37 kişi dün akşam saatlerinde Emniyet’teki işlemlerin ardından serbest bırakıldı. Gözaltılar ile ilgili Twitter hesabında açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, “Taksim’de gözaltına alınanlar 5-6 saat aç, susuz, tuvaletsiz bir şekilde otobüste bekletilerek eziyet görmüşler. Gözaltına alınanlardan 2 kişi basın mensuplarıdır. Gözlük kullanmak zorunda olanlara kendilerine zarar verebilirler diye gözlükleri verilmiyor. Gözaltındakiler insanlık onuruyla bağdaşmayacak bir muamele ve eziyet görüyorlar” dedi. Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul Şubesi’nden yapılan açıklamada da Taksim’de zor şartlar altında görev yapan en az 9 medya emekçisinin polis şiddeti sonucu yaralandığını, azetecilerin fişlendiğini ve engellendiği belirtildi. Açıklamaya göre Aydınlık gazetesi muhabiri Yusuf Durdu Emre, canlı yayında haber aktardığı sırada darp edilerek ve ters kelepçe takılarak gözaltına alındı. Makinelerine el konulan muhabir, gecenin ilerleyen saatlerinde serbest bırakıldı. Polis, CHP binası yakınlarında görev yapan Seç Haber sitesi haber müdürü Şafak İnan’ı gözaltına almaya kalkıştı. Elleri kelepçelenenİnan, gözaltı otobüsüne bindirilerek alıkonuldu. Gazeteci olduğunu belirterek tepki gösteren İnan, serbest bırakıldı. Radikal gazetesi muhabiri Elif İnce ve Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri Yıldız Tar kalçasından, CNN International muhabiri Mohammet Jamhoom yüzünden, CNN Int kameramanı ve serbest muhabir Berna Şahin bacağından plastik mermi ile yaralandı. Polis, tartıştığı IMC muhabiri Michelle Demishevich’in boğazını sıktı, “Öldüreceğim seni” diyerek muhabiri tehdit etti. ETHA muhabiri İsminaz Ergün, bir meslektaşıyla birlikte fotoğraf çekerken TOMA tarafından hedef alındı. Tazyikli su ile yere savrulan ve yaralanan muhabirlerin fotoğraf makineleri kullanılamaz hale geldi. Vice News UK fotomuhabiri Deniz Agah polis tarafından tekmelendi. Serbest gazeteci Savash Porgham, polis tarafından coplandı. Polis muhabirlerinin Taksim’de görev yapan gazetecileri, resimlerini çekerek fişlediği de öne sürüldü.

Göstericilere ceza yağdı

Eskişehir’de bakanlara uzanan yolsuzluk ve rüşvet iddialarını protesto eden 80 kişiye 343 lira para cezası kesildi. Eskişehir’de birçok kentte olduğu gibi dün yolsuzluk ve rüşveti protesto etmek için dün akşam Yeni Bağlar Mahallesi Üniversite Caddesi’nde toplanan gruplar sloganlar atarak Yunus Emre Caddesi’nde bulunan AKP il başkanlığı binası önüne doğru yürüyüşe geçti. AKP il başkanlığı binasına 20 metre kala önlem alan çevik kuvvet polisi, grubun geçişine izin vermedi. Caddeyi trafiğe kapatarak basın açıklaması yapan ve kimlikleri belirlenen gruptaki yaklaşık 80 kişiye, Karayolları Trafik Kanunu’na muhalefet suçundan 343’er lira ceza uygulandı. Ceza makbuzlarının ise bu kişilerin adreslerine gönderileceği bildirildi.