Hırvatistan: Sabredeceğiz

Hırvatistan Başbakanı Yadranka Kosor, bir süredir devam eden hükümet karşıtı protestolara ve kendilerine yönelik ağır eleştirilere sabredeceklerini söyledi.

21 Mart 2011 Pazartesi, 11:55
Abone Ol google-news

Başbakan Kosor, Zagreb'deki Mimara Müzesi'nde iktidarda bulunan partisi Hırvat Demokrat Birliği'ne (HDZ) yeni üye katılımı nedeniyle düzenlenen törende, hükümet karşıtı protestolar hakkında ilk kez konuştu. Protestolarda, hükümetine ve partisine karşı ağır hakaretlerde bulunulduğunu savunan Kosor, ''Eylemcilerin bütün hakaretlerine sabredeceğiz, Hırvatistan'ı utandırmayacağız'' dedi.

HDZ'nin 220 bin üyesi olduğuna işaret eden Kosor, AB üyeliği için müzakerelerin tamamlanması ve yolsuzlukla mücadele kapsamındaki çalışmalara devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Hırvatistan'da 26 yaşındaki İvan Pernar tarafından Facebook'ta kurulan bir grubun öncülüğünde, yaklaşık bir ay önce hükümete karşı protesto eylemleri başlatıldı. Hükümetin istifası talebiyle düzenlenen eylemler, dün de başkent Zagreb'in de aralarında bulunduğu 15 kentte yapıldı. Protestocular eylemlerin, hükümet istifa edene kadar her hafta sonu sürdürüleceğini açıkladı.