Hızlı trende görüntülü yolculuk

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, "artık isteyen hızlı trende görüntülü görüşebilecek internete girebilecek" dedi.

14 Ekim 2009 Çarşamba, 11:03
Abone Ol google-news

Ulaştırma Bakanlığı TCDD Genel Müdürlüğü ve Avea işbirliğiyle Ankara-Eskişehir arasındaki Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattındaki 3G alt yapısı Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katıldığı bir törenle hizmete girdi. Diğer cep telefonu operatörlerinin Avea ile protokole oturmaları ya da kendi yatırımlarını yapmaları halinde diğer cep telefonu sahipleri de hızlı trenin saatte 250 kilometre hız yapması halinde bile rahatlıkla görüntülü telefon ile görüşebilecek ve internete hızlı girecekler.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 3 G altyapısının hizmete girmesiyle ilgili Ankara Garı'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye'de "yüksek hız" talebinin başta demiryolları olmak üzere otoyollarda, internette arka arkaya geldiğini belirterek, "Ankara-Eskişehir arasında hızlı trende seyahat eden yolcuların rahatlıkla görüntülü görüşme yapabilecekler ve internete girebilecekler" dedi.

Bu hizmetin başta hızlı tren olmak üzere Türkiye'nin en uç köşelerinde olması gerektiği üzerinde duran Yıldırım, şöyle dedi: "Türkiye'nin her yerinde bu yüksek teknolojilerin getirdiği hizmetlerden yararlanmak lazım. Biz çalışmalarımızı yüksek teknolojinin yaygınlaştırılması yönünde sürdürüyoruz."

'Eskişehir Ankara'nın banliyösü oldu'

TCDD Genel Müdürü Süleyman Kahraman da, bu ileri yüksek teknolojinin demiryollarında hizmete girmesinden memnuniyet duyduklarını belirterek, " demiryollarında yaptığımız alt yapı çalışmaları sonucu Eskişehir Ankara'nın banliyösü haline geldi. Çünkü, hızla tren seferlerini günde 16'a çıkardık.Artık yolcularımız özel arabalarıyla Eskişehir'i gitmiyor. Arabalarını park ediyor. Hızlı trenle gidiyor" diye konuştu.
 

'500 kilometre hızda bile kesintisiz görüntü'

Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir de, şirket olarak bütün alt yapı yatırımlarını ileri teknolojilere uyumlu bir şekilde gerçekleştirdiklerini ifade ederek, "Avea'nın teknolojisiyle değil 250 kilometre 500 kilometre hız yapılsa bile görüntülü görüşme net ve kesintisiz olacaktır" şeklinde konuştu.
 

İlk seferde deneme olumlu

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve törene katılanlar daha sonra YHT ile Ankara Garı'ndan Polatlı'ya kadar gidip gelirken 3 G teknolojisinin hızlı trende nasıl çalıştığını denediler. Ulaştırma Bakanı Yıldırım, YHT'nın 249 kilometre sürate ulaştığı bir anda yedek makinisti ile ilk görüntülü görüşmesini yaptı. Bakan Yıldırım daha sonra Ankara ile bir kaç kez başarısız olan görüşme denemesinden sonra görüntülü görüşmesini gerçekleştirdi ve kameralara poz verdi.

Yıldırım, görüntülü telefonla görüşme denemeleri sırasında gazetecilerin sorularını cevaplandırırken de, Ankara Eskişehir arasında daha önce günde 500 kişi taşınırken, bu rakamın hızlı trenin hizmete girmesiyle 5 bin'e çıktığını söyledi. Yıldırım, hızlı trenin hizmete girmesinden sonra Ankara Bursa, Ankara Kütahya ve Ankara-İstanbul arasında tek kombine biletle yolculuk yapma imkanını sağladıklarını hatırlattı.