Hollanda'daki seçimler tamamlandı... İşte resmi olmayan ilk sonuçlar

Türkiye ile diplomatik gerilimin yaşayan Hollanda dün genel seçimler için sandık başına gitti. Oyların yüzde 95’inin sayımının yapıldığı seçimlerin galibi Başbakan Mark Rutte’nin liderliğindeki Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD) olurken parlamentodaki milletvekili sayısını dörtten 14'e çıkaran Yeşil Sol 2017 seçimlerinin sürpriz partisi oldu.

15 Mart 2017 Çarşamba, 23:08
Abone Ol google-news

150 milletvekilini seçmek üzere oy veren Hollandalı seçmenlerin, 2012’deki genel seçimlere göre daha yüksek katılım sağladıkları bildirildi.

Lahey'de toplanan parti taraftarlarına seslenen Rutte, "VVD Hollanda'da üst üste üçüncü kez en büyük parti olacak gibi görünüyor; bunu kutlayacağız. Bizim başarımız, aynı zamanda Brexit'ten sonra, ABD'deki seçimlerden sonra, Hollanda'nın yanlış popülizme 'dur' dediği bir gecedir" dedi.

Yabancı ve İslam karşıtı görüşleri ile bilinen Geert Wilders’in Özgürlük Partisi (PVV) ise beklediği patlamayı yapamadı. VVD’ nin 33 milletvekiline karşın ırkçı PVV milletvekili sayısını 5 arttırarak 20 milletvekilliğine ulaştı.

Seçimlerin en büyük kaybedeni ise sosyal demokrat İşçi Partisi (Pvda) oldu. İşçi Partisi meclisteki 29 sandalyesinin 20’sini kaybetti. Parlamentonun 150 sandalyesi için yapılan seçimlere 28 parti katılırken seçimlerde oy kullanma oranı rekor düzeyde yüzde 81 olarak gerçekleşti. Türklerin yoğun olarak yaşadığı Rotterdam kentinde ise Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD) oyların yüzde 16,4 ünü alarak en büyük parti oldu.

Rotterdam’daki seçimlerin kaybedeni ise ülke çapında olduğu gibi İşçi Partisi oldu. İşçi Partisi yüzde 32’den yüzde 6,6’ya geriledi.
Resmi sonuçların 21 Mart'ta açıklanacağı; hükumet kurma görüşmelerinin günler, haftalar hatta aylar süreceği belirtiliyor. Hollanda'da 1977'deki seçimininin ardından hükumet 208 günde, 2012'de ise ancak 54 günde kurulabilmişti.