'Hükümet sağlığımızla oynuyor'

MHP Grup Başkanvekili, Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca 26 Ekim'de yayımlanan Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) ile ilgili yönetmelikle, Türkiye'de GDO'nun üretimi ve tüketiminin serbest bırakıldığını bildirdi. Vural, bu konuyu TBMM gündemine getireceklerini de söyledi.

02 Kasım 2009 Pazartesi, 13:39
Abone Ol google-news

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, yarın Danışma Kurulu toplanmasını isteyeceklerini belirterek, GDO'nun üretimi, tüketimi ve alınması gereken tedbirlerin tespiti amacıyla verdikleri Meclis Araştırması önergesinin, yarın gündeme alınmasını talep edeceklerini bildirdi.

Hükümetin geçen yıl GDO konusunda kanun tasarısı hazırladığını ancak Meclise sevk etmediğini belirten Vural, MHP Grubu olarak GDO'nun üretimi, tüketimi ve sorunların tespiti amacıyla haziran ayında verdikleri Meclis Araştırması önergesinin AKP Grubu tarafından gündeme alınmadığını söyledi.

Yönetmeliğin "toplumun sağlığını ve biyo güvenliğini yok sayan" bir anlayışla hazırlandığını savunan Vural, "Maalesef Hükümet, Parlamentoda düzenleme yapmaktan kaçınmış, Türk Milletinin sağlığını yönetmelikle tekelci güçlerin insafına terk etmiştir. GDO'nun üretimi, tüketimi, bir gecede yönetmelikle serbest bırakıldı" dedi.
 

'Pis bir oyun'

Vural, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Diyarbakırspor'un ligden çekildiğini hatırlatan bir gazeteciye Vura, futbola ve spora siyasetin bulaşmaması gerektiğini vurgulayarak, Diyarbakırspor'un ligden çekilmemesi gerektiğini söyledi. Diyarbakırspor'un yöneticileri ve taraftarlarının, takımın renklerine sahip çıkması gerektiğini belirten Vural, "Herkese görev, sorumluluk düşüyor. Her şey sahada belli olsun. Futbolun kurallarına uymak gerekir" dedi.

Bunun "Pis bir oyun" olduğunu iddia eden Vural, "Türkiye'ye getirmek istedikleri tablo budur. Bu tablo kimin eseri, ne yapmak isteniyor? Futbol fedarasyonu biran önce tedbir almalıdır. Futbol sahada oynanmalıdır. Azerbaycan Bayrağı bile siyasete alet edilmiştir" diye konuştu.

'Islak imza, 27 Nisan Bildirisi aynı elden mi çıktı?'

İrticayla Mücadele Eylem Planı olduğu iddia edilen belgeye ilişkin sorulara da yanıt veren Vural, "Islak imza ile 27 Nisan Bildirisi aynı elden mi çıktı?" diye sordu. Belgeyi yazanların ve hangi amaçta olduklarının ortaya çıkarılması gerektiğini söyleyen Vural şöyle dedi; "Bu olaylar oluyor, oylar artıyor. Kim kimi besliyor bilemiyorum. Kim yazmışsa, neden yazmışsa, ne yazmışsa, bu kime yaramışsa açığa çıkarılsın. 27 Nisan bildirisini yazan belli değil mi? Yazan belli, bu belgeyi kullanan belli. Faili meçhul olanlardan ziyade faili belli olanlarla uğraşın. 4 Mayısta Dolmabahçe'deki görüşme açıklansın. Bu tür belgeler, hangi amaçla hazırlandı sonucu ne oldu? Türkiye'de bir senaryo var; artistleri de ortada, bize de izlettiriyorlar."