Hurda araçlar trafikten çekiliyor

Trafikten çekilmeleri halinde motorlu taşıt vergisi borçları affedilen ve ortalama 6 bin TL ödeme yapılan 30 yaş üstü araç sayısı, bin 348'e ulaştı.

24 Haziran 2009 Çarşamba, 14:04
Abone Ol google-news

Kara Ulaştırması Genel Müdürü Talat Aydın, ekonomik ve teknik ömrünü doldurmuş 30 yaş üstü ticari araçların trafikten çekilmelerine ilişkin uygulama hakkında Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu'nun (MKEK) Kırıkkale'deki Hurda Müdürlüğü'nde basın mensuplarına bilgi verdi.

Araçların hurdaya ayrılma sürecini anlatan Aydın, yaklaşık 3 ay önce yürürlüğe giren uygulama kapsamında, hurdaya ayrılan taşıt sayısının 1348 olduğunu bildirdi.

Kırıkkale, İzmit-Seymen ve İzmir-Ailağa hurda müdürlüklerinde açılan geçici trafik tescil bürolarında resmi işlemlerin gerçekleştirildiğini, ardından hurda araçların parçalandığını belirten Aydın, 1979 model ve öncesi yıllara ait araçların MKEK'e teslimi halinde motorlu taşıtlar vergisi borçlarının affedildiğini ve ortalama 6 bin TL ödeme yapıldığını belirtti.


"Trafik güvenliğini artıracak"

Kara Ulaştırması Genel Müdürü Aydın, uygulamanın can ve mal güvenliği ile trafik güvenliğinin artırılması, enerji tasarrufu sağlanması, çevre kirliliğinin azaltılması ve ekonomik canlılık oluşturulması amacı taşıdığını vurguladı.

Trafikten çekilmesi halinde motorlu taşıtlar vergisine ilişkin borçları affedilecek ve ortalama 6 bin TL ödeme yapılacak 30 yaş ve üzeri (1979 model ve öncesi) kamyon, çekici, tanker ve otobüsten oluşan 164 bin 24 araç bulunduğunu kaydeden Aydın, bu araçların yeni model taşıtlarla aynı sektörde hizmet göstermesinin ''haksız rekabete de yol açacağına'' dikkati çekti.

Aydın, 30 Haziran 2010'a kadar sürecek uygulamaya yurttaşların talep göstermelerini beklediklerini bildirerek, ''Araç sahipleri açısından son derece cazip bir uygulama. Araçlarının vergi cezalarından kurtulup, değerinin bir kaç katına verebilirler'' diye konuştu.

Hurdaya ayrılan araçların parçalarının MKEK tarafından değerlendirildiğini ve ekonomiye kazandırıldığını anlatan Aydın, ''Uygulamanın 1985 model ve öncesi'' şeklinde genişletilmesi ve vergi borcu bulunmayan araçlar için daha yüksek ödeme yapılması talepleri üzerine, konunun değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.