İdama giderken 'masumum' dedi

Avrupa Konseyi'nin infazın durdurulması çağrısı ve protestolara rağmen idam edilen Troy Davis, son sözünde de masum olduğunu savundu.

22 Eylül 2011 Perşembe, 09:27
Abone Ol google-news

ABD'nin Georgia eyaletinde gerçekleşen Davis'in idamına şahitlik eden AP muhabiri Greg Bluestein, bu idamın takip ettiği diğer idamlardan daha farklı olduğunu söyledi.
Muhabir yaşadıklarını şöyle anlattı:

''Georgia eyaletinde yaklaşık 10 idam haberini takip ettim. Hiçbiri kolay değildi. Ancak bu alışılmışın çok ötesindeydi. İdama şahitlik etmek için benimle birlikte dört muhabir daha vardı. Kasvetli bir odada 4 saatten daha fazla bekledik. Saat 22.30 gibi bir gardiyan gelip, hazır olup olmadığımızı sordu. Sonra bir araçla alınıp, idamın yapılacağı yere götürüldük. Öldürülen polisin oğlu Mark MacPhail Jr'un binaya girmesini izledik. İçeriye vardığımızda Davis, yatağa bağlanmış durumdaydı. Davis'i koltuklarda oturan şahitlerden cam bir pencere ve perde ayırıyordu. Yaklaşık 20 kişiydik. Sıra son sözü söylemeye geldiğinde, Davis bir an durakladıktan sonra hızlı ve kendinden emin bir şekilde konuştu. Davis, polis memurunun ölümünden sorumlu olmadığını savunarak, MacPhail ailesine ''Ben masumum. O geceki olay, benim hatam değil'' diye seslendi.Ölümcül zehir damarlarına verildikten sonra hızlıca gözlerini kırpan Davis, sonra onları sıkıca yumdu ve perde kapandı.''

Hakkındaki delillerin yanıltıcı olduğu iddia edilen Davis, 1989 yılında polis memuru Mark MacPhail'i öldürdüğü gerekçesiyle 1991 yılında idam cezasına çarptırılmıştı.