"İfade özgürlüğüne tam saygı sağlanmalı"

AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Darwin makalesinin Bilim ve Teknik Dergisinden çıkarılmasıyla ilgili tartışmalar konusunda, "Komisyon Türkiye'yi ifade özgürlüğüne tam saygı gösterilmesini sağlamaya davet etmeyi sürdürmektedir" dedi.

20 Haziran 2009 Cumartesi, 06:37
Abone Ol google-news

AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Avrupa Parlamentosu Üyesi Marco Cappato'nun, Bilim ve Teknik Dergisi'nde Darwin makalesine önce yer verilip sonra çıkarılması ardından başlayan tartışmayla ilgili bir soru önergesini yanıtladı.

Avrupa Parlamentosu Üyesi Marco Cappato önergesinde, Bilim ve Teknik Dergisinde yeralacak bir Darwin makalesinin son anda çıkarılıp yerine "küresel ısınma" makalesi konulması olayını anımsatıp, dergi yayınının bu gelişmeler üzerine bir hafta geciktiğini belirtti.

Bilim ve Teknik editörünün bu kapak konusunu hazırladığı için görevinden alındığı iddialarına da yer verilen önergede, "Bu son derece ciddi ve talihsiz -TÜBİTAK'ın kararı AB için bir bahane oluşturmasa da, belki de AB'deki Türkiye karşıtlığının sonucu olan- olay karşısında, Komisyon konuyu Türk yetkililerle görüşecek mi ve derginin öngörüldüğü gibi yayınlanması, görevden alınan kişinin görevine iade edilmesi gerektiğini belirtecek mi?" denildi.

AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ise önergeye yanıtında, "Komisyon Türkiye'yi ifade özgürlüğüne tam saygı gösterilmesini sağlamaya davet etmeyi sürdürmektedir, akademik özgürlüğe tam saygıyı sağlayarak sanatsal ve bilimsel araştırmaların engellemeden uzak tutulmasını garanti etmek suretiyle, bilim ve araştırmanın gelişmesine daha fazla destek olmasını teşvik etmektedir" dedi.

Rehn, TÜBİTAK'tan Bilim ve Teknik Dergisinin bir başka sayısında Darwin'in doğumunun 200'üncü yılı dolayısıyla kapak konusu yapıldığına ilişkin yazı aldığını bildirdi. Bilim Teknik Dergisi daha sonraki sayısında, çıkarıldığı belirtilen makaleyi kullanarak tartışmayı bir ölçüde kapatmıştı.

 

TÜBİTAK için 2 milyon 10 bin Avro

Önergede TÜBİTAK'a verilen finansal destek konusundaki soruları yanıtlayan Rehn, kuruluşun Türkiye için ayrılan katılım öncesi fonlardan yararlandığını belirtti. Türkiye'nin söz konusu fonlardan, Avrupa Araştırma Bölgesi'yle entegrasyonuna katkı sağlaması için yararlandığını belirten Olli Rehn, bunun için de 2 milyon 10 bin euroluk pay ayrıldığını, TÜBİTAK'ın aynı zamanda 27 proje bazında parasal destekten yararlandığını anlattı.