İHD'den 15 günlük Cizre ve Silopi raporu: 36 ölü, 26 yaralı

İNSAN Hakları Derneği (İHD) Şırnak Şubesi'nce yapılan açıklamada, sokağa çıkma yasağı uygulanan Cizre ve Silopi ilçelerinde son 15 günde çıkan çatışmalarda 36 kişinin öldüğü, 26 kişinin yaralandığı, 9 kişinin ise gözaltına alındığı ileri sürüldü.

30 Aralık 2015 Çarşamba, 14:22
Abone Ol google-news

İHD Şırnak Şube Başkanı Emirhan Uysal, İHD yönetcileri avukat Büşra Demir ve avukat Fazilet Taştan Arserim ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Cizre ve Şırnak'ta yaşanan çatışmalara ilişkin 15 günlük bilançoyu açıkladı. Sokağa çıkma yasağı ve çatışmalar sırasında yaşam, sağlık, eğitim, konut dokunulmazlığı, haberleşme, yerleşme ve seyahat hakkı ile özgürlüklerinin ihal edildiğini belirten Uysal, 15 günlük süre içerisinde, Cizre İlçesi'nde 22 kişi öldüğünü, 17 kişi de yaralandığını, Silopi İlçesi'nde ise 14 kişinin öldüğünü, 9 kişi yaralandığını söyledi.

HAK İHLALLERİ SORUŞTURULAMIYOR

Bu süre içerisinde 9 kişinin de gözaltına alındığını belirten Uysal, "14.12.2015 tarihi saat 23.00'dan itibaren Silopi ve Cizre ilçelerinde ilan edilen ve halen devam eden sokağa çıkma yasakları, başta yaşam hakkı olmak üzere bir çok hak ihlaline sebebiyet vermiş ve vermeye de devam etmektedir. Yasak devam ettiği için birçok yurttaş erzak sıkıntısı yaşamakta, kronik hastalığı olan yurttaşlar ise tedavi olamamaktadır.

Meydana gelen ölüm ve yaralanmaların büyük bir çoğunluğu keskin nişancıların ateş etmesinden veya topların şarapnel parçalarından kaynaklanmıştır. Sokağa çıkma yasaklarından kaynaklı meydana gelen hak ihlalleri için Cizre ve Silopi Başsavcılıkları tarafından etkin soruşturmalar yapılması gerekirken, sokağa çıkma yasakları devam ettiği için bunun mümkün olmadığı ortadadır. Cizre ve Silopi'de can güvenliği olmadığı için CMK avukatları adliyelere gidememiştir. Nöbetçi hakimlik, hukuksuz bir şekilde ve hiçbir somut delil olmadan ve şüphelileri avukat yardımı olmaksızın tutuklamıştır" dedi.

GERÇEK BİLANÇO BELLİ DEĞİL

Dernek avukatlarının ölüm olaylarına ilişkin otopsi raporlarını Şırnak Cumhuriyet Savcılığı'ndan talep etmesine rağmen sözlü olarak olumsuz cevap aldıklarını ifade eden Uysal, "Şırnak Devlet Hastanesi'nin 6 cenaze kapasitesi olan morgunda Cizre ve Silopi'den getirilen 19 cenaze bekletilmektedir. Hem Cizre'de, hem de Silopi'de sokağa çıkma yasaklarından dolayı ölüm ve yaralanma olaylarının gerçek bilançosu tespiti yapılamamakta olup, aldığımız bilgilere göre çok sayıda kişinin ölü bedenleri sokaklarda ve herhangi bir şekilde alınamamaktadır" diye konuştu.

Başkan Emirhan Uysal, hazırladıkları raporda yer alan tespit ve gözlemlerin, İHD Şırnak Şubesi avukatlarının; Şırnak Devlet Hastanesi, Şırnak T Tipi Cezaevi, Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı, Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı ve Cizre ile Silopi'de yaşayan dernek üyeleri ile yaptıkları görüşmeler sonucunda hazırlandığını anlattı.