İHD'nin Dilek Doğan raporunda çarpıcı ifadeler

Dilek Doğan’ı vuran polis hakkındaki soruşturmaya gizlilik kararı verilirken, İnsan Hakları Derneği’nin hazırladığı raporda çarpıcı ifadeler ortaya çıktı.

23 Ekim 2015 Cuma, 11:12
Abone Ol google-news

Küçükarmutlu’daki evinde, saat 04.30’da polis kurşunuyla göğsünden yaralanan Dilek Doğan’ı vuran polis hakkındaki soruşturmaya ‘gizlilik kararı’ verildi. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Kadın Komisyonu’nun ön raporunda, Özel tim amiri olduğu sanılan şahsın, ağabey Mehmet Doğan’ın üzerine yürürken silahını ateşlediği, sağ taraftaki Dilek’in yere yığıldığı, polisin anne Aysel Doğan’a dönerek, “Bak kızını oğlun vurdu” dediği kaydedildi.

Kurşun, Dilek’in göğsünün ortasından girmiş, akciğerini delip sırtından çıkmıştı. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakımda olan Dilek’in sağlık durumu ciddiyetini koruyor.

İHD’li Hulusi Zeybel ve Seza Mis Horuz tarafından hazırlanan rapor dün açıklandı. Raporda, Dilek’in abileri Emrah ve Mehmet Doğan’la yapılan görüşmeler yer aldı. Mehmet Doğan’ın olay anına ilişkin anlatımı şöyle:

“Özel tim amiri, arama timinin içeri gireceğini ve arama yapacaklarını söyledi. Galoşlarını giyip arama yapabileceklerini söyledik. Arama timi arkada, özel tim içerdeydi. Bu esnada özel tim amiri olduğunu sandığımız 50 yaş civarında 1.80 boylarındaki şahıs ‘biz işimizi sizden mi öğreneceğiz’ diyerek çok sert bir tepki verdi. Benim üzerime gelirken elindeki silahı ateşledi. O sırada benim sağ yanımda bulunan kardeşim Dilek, silah sesiyle yere yığıldı. Silahı ateşleyen şahıs anneme dönerek ‘bak kızını oğlun vurdu’ dedi. Silahın ağzında hazır sürülmüş mermi olduğu ve emniyetinin kapalı olmadığı çok açıktı.”

‘Kahkaha attılar’

Doğan ailesinin avukatlarından Zehra Özdemir’in raporda yer alan tanıklığı ise şöyle:

“Dilek’e ilk müdahale Baltalimanı’nda yapıldı. Saat 05.00 sıralarında Okmeydanı’na getirildi. Geldiğimizde tüm hastane çok sayıda polisle abluka altına alınmıştı. Hastanenin tüm girişlerini kapattılar. Özel harekâtçılar yüzlerinde maskelerle etten duvar örerek, aileyi, kahkahalarıyla bir saat boyunca taciz ettiler.”

Raporda, olayın bir yargısız infaz girişimi olduğu da vurgulandı. Polisler ifade verdi Dilek Doğan’ın ile ilgili olarak başlatılan soruşturma kapsamında operasyona katılan polislerin ifadesi alınmaya başlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu tarafından başlatılan soruşturma kapsamında operasyona katılan bazı polis memurlarının ifadelerinin alındığı öğrenildi.