İhsanoğlu:AK Parti kurucuları beni teşvik etti

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, seçimlerde beklediği oy oranının yüzde 60 olduğunu söyledi.İhsanoğlu ayrıca adaylık sürecinde AKP kurucularından bazı isimlerin kendini aday olmak için teşvik ettiğini dile getirdi.

07 Temmuz 2014 Pazartesi, 15:49
Abone Ol google-news

CHP ve MHP tarafından Cumhurbaşkanlığına aday gösterilen Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu ve eşi Füsun İhsanoğlu, Aydın girişinde kendisine destek veren partilerin temsilcileri tarafından karşılandı. Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği ve uzun araç konvoyu oluşturduğu İhsanoğlu, kent merkezinde de “ana ocağına hoş geldin diye karşılandı. Ekmeleddin İhsanoğlu, vatandaşları selamlayarak yaptığı kısa kent turunun ardından ilk olarak Vali Erol Ayyıldız'ı makamında ziyaret etti. Aydıldız tarafından kapıda karşılanan Ekmeleddin İhsanoğlu'na, CHP Genel Başkan Yardımcıları Erdoğan Toprak, Bülent Tezcan, MHP Milletvekili ve TBMM idare amiri Ali Uzunırmak, CHP milletvekilleri, Engin Özkoç Serdar Soydan ve Faik Tunay ile iki partinin de il yöneticileri eşlik etti. Vali Erol Ayyıldız'ın makamında konuşan Ekmeleddin İhsanoğlu, nezaket ziyareti yaptıkları söyledi. Valilerin devletin en kıymetli makamında hizmet verdiğini söyleyen İhsanoğlu, “Valilerimiz, bu kıymetli makamda hizmetlerini tarafsız olarak ve yüksek seviyede yapıyorlar. Resmi makamlarda siyaset olmadığı gibi camilerde de ibadet yerlerinde de siyaset olmaz. Onun için bu anlayış içerisinde ben de, sayın valimize gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ederim" dedi.

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Aydın Şükra Güngör Sahnesi'nden konuştu. İşte İhsanoğlu'nun konuşmasından satırbaşları:

- Ben bu görevden kaçamazdım, işte bu vatana ihanet olurdu. Sayın Bahçeli ve Sayın Kılıçdaroğlu benim adımı ilan ettikleri zaman farklı kesimlerden gelen çok güzel tepkiler oldu. Hatta AKP'nin içinden beni teşvik edenler ve bu teklifi kabul etmemi isteyenler oldu.

Bu makama kendinden başkasını layık görmeyenler bu halkı tanımıyor demektir. Ben bu adaylığı kabul ederken anti tez olarak düşünmedim.

- Sistemimiz parlementer sistemdir. Bu Cumhuriyetle başlamadı. Osmanlı'da da vardı bu sistem. 2014 yılına geleceğiz, kimsenin mutabakat sağlamadığı bir sistemi dayatacağız.Seçilecek cumhurbaşkanı mevcut anayasaya göre seçilip görevini yapacaktır.

- Anayasada hepimizin beğenmediği çok nokta var ama bunun adresi Çankaya değil.

Beklediği oy oranını açıkladı

- Bu ilk defa halkın oylarıyla yapılan bir seçim. Bu tabiki adaya güç veriyor. Fakat bunu nasıl kullanacaksınız?

- Biz seçimlerde yüzde 60 oy bekliyoruz onu da söyleyeyim. Yüzde 60 oyla Çankaya'ya çıkınca yüzde 40'ı da benimseyeceksiniz. Eğer bunu gözetmezseniz huzursuzluk, çatışma olur.