"İktidar şansı olmayanlar uçuk vaadlerde bulunuyor"

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, ''Her seçim döneminde, bilhassa iktidardan nasibini alamayacak olanlar, hiçbir şansı olmayanlar çok uçuk vaatlerde bulunuyor'' dedi.

13 Nisan 2011 Çarşamba, 12:30
Abone Ol google-news

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı tarafından Afyon'da düzenlenen etkinliğin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan, Bakan Eroğlu, milletvekilliği aday listelerinin ''gayet güzel'' olduğunu söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde güzel bir çalışma yapıldığını ifade eden Eroğlu, şöyle konuştu:

''Önce temayül yoklamaları, anket çalışmaları, arkasından kişiyle ilgili bir takım bilgiler sonradan kademeli olarak bunları değerlendirmek suretiyle büyük bir teveccüh vardı. 6 bin kişiye yakın müracaat vardı bunlar tabii ister istemez elemek suretiyle, her katmandan, toplumun her kesiminden mutlaka Mecliste temsil edecek kişileri de dahil etmek suretiyle gerçekten çok güzel bir liste yapıldı. Hayırlısıyla 12 Haziran'daki seçimlere AK Parti olarak hazırız.

Millete hizmet etmeye devam edeceğiz, yola devam edeceğiz. Bütün gayemiz Türkiye'yi 2023 yılında dünyadaki en büyük 10 ekonomi arasına yükseltmektir. Türkiye'nin gidişatı çok iyi, vatandaşlarımızda bunun farkında, ayrım yapmadan herkese hizmet ediyoruz. 12 Haziran seçimlerinde de AK Parti büyük bir başarı sağlayacaktır.''

Bazı yargılanan kişilerin CHP'den aday gösterilmesiyle ilgili CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun yaptığı açıklamalar ile ilgili soruyu da cevaplayan Bakan Eroğlu, şunları söyledi:

''Onların ne söylediği belli olmuyor. Bir gece önce söyledikleri 24 saat sonra değişiyor o bakımdan görüyorsunuz daha önce böyle söylüyordu şimdi ise gerçekten ülkeye darbe yapmak için teşebbüs eden yargılanan insanları onları dokunulmazlık zırhına kavuşturmak için böyle bir çalışma içindeler. Onların anlayışıyla zaten bağdaşmıyor onlardan ancak böyle bir şey beklenirdi. Milletimiz gereken cevabı verecektir. Hem dokunulmazlık kalksın diyeceksin hem de Ergenekon davasından yargılananlar, darbeye teşebbüs etmiş, demokrasinin köküne kibrit suyu dökecek olanları siz dokunulmazlık zırhına büründüreceksiniz... Bu gerçekten doğru bir şey değil.''

AKP olarak yollarına devam edeceklerini anlatan Bakan Eroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Birde vatandaşlara şunu söylemek istiyorum. Her seçim döneminde bilhassa iktidardan nasibini alamayacak olanlar hiçbir şansı olmayanlar çok uçuk vaatlerde bulunuyor. Milletimizin bunlara kapılmaması lazım. Geçmişte de böyle kim beş verirse ben bunun 10 fazlasını veririm diyenler oldu. Biz Allah'a şükür ne söz vermişsek yapmışızdır.''

Aday listelerindeki değişiklikle ilgili soru üzerine Bakan Eroğlu, AKP'de Başbakan Recap Tayyip Erdoğan'ın ilan ettiği prensip gereği, üç dönem seçilenlerin ancak bir dönem ara verdikten sonra yeniden seçilebileceklerine dikkati çekti. Eroğlu, Bütün tecrübelilerin aynı anda üç dönemi tamamladıkları için gelecek dönemde liste dışında kalmaları sıkıntıya yol açacağından bazılarının bu dönem aday gösterilmediğini söyledi. Eroğlu, ''AK Parti 2050 yılına kadar program yapıyor hedef koyuyor dolayısıyla bunu dikkate alarak böyle bir liste yapıldı'' dedi.