İlçeyi karıştıran fişleme skandalı

Ayvalık Gıda, Tarım ve Hayvancılık (GTH) Müdürü Yusuf Aygün’ün, kurumunda çalışan personelle ilgili rapor hazırlayıp AKP İlçe Başkanına gönderdiği iddiası üzerine inceleme başlatıldı.

13 Mart 2016 Pazar, 15:29
Abone Ol google-news

Ayvalık Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Yusuf Aygün’ün, kurumda çalışan 7 kişi hakkında aileleri, hangi sendikalara üye oldukları, hükümet hakkındaki düşünceleri, siyasi görüşlerini içeren fişleme yaptığı ve fişlemeyi 8 Aralık 2015'te AKP İlçe Başkanı Hakan Kayaalp’e mail ile gönderdiği öne sürüldü.

Evrensel gazetesinin Tarım Orkam-Sen’e dayandırdığı haberi ile gündeme gelen iddia, Ayvalık’ı karıştırdı.

SAYIN BAŞKANIM İSTEMİŞ OLDUĞUNUZ…

Haklarında fişleme yapıldığını Şubat ayında masalarına bırakılan belge ile öğrenen personel durumu GTH İl Müdürlüğüne ve adli makamlara bildirdi. Olayın ardından İlçe Emniyet Müdürlüğü, GTH İlçe Müdürü Aygün’ün işyerindeki bilgisayarına incelemek üzere el koydu.

AKP Ayvalık İlçe Başkanı Hakan Kayaalp’e “Sayın Başkanım, istemiş olduğun bilgi notu ektedir. Allaha emanet olun. İyi çalışmalar” notuyla fişleme listesini mail attığı söylenen Aygün’ün, listenin altına bir de not düşerek “Bunların tamamı siyaseten Ak Parti'ye karşı olup, Memur Sen’e bağlı sendikaya üye olmadıkları halde bu sendikanın temsilcisi ve eşini kullanarak kendilerini güvende ve güçlü görmektedirler ve kurumun hizmetini engellemeye çalışmaktadırlar” dediği iddia edildi.

"CUMHURBAŞKANIMIZA TEHLİKELİ BOYUTLARDA DÜŞMANLIK..."

Aygün’ün fişleme listesinde bulunan bir kamu emekçisi hakkında aydığı iddia edilen notlar şöyle: "Hükümeti eleştirir, verilen işi yapmamakta direnir. Genç personeli etkileyerek hizmeti engeller. Göreve başladığımda Zaman Gazetesi abonesi idi kuruma gelmesini yasakladım. Bunun üzerine kurumda gruplaşmalar oluşturmaya ve işleri engellemek için her türlü entrikalara girişti. (...) Sürekli devlet büyüklerimizi eleştirir, Bakanlık politikalarını eleştirir. Bunları hiç çekinmeden yapar. Hiçbir sendikaya üye değildir. (...) Tehlikeli boyutlarda Sayın Cumhurbaşkanımıza düşmanlığı vardır"

Bir diğer personel hakkında ise "Memur Sen’e bağlı sendikanın temsilcisidir. Kurumda ağabeyi ve eşiyle birlikte aileden üç kişidirler. Siyaseten partiye karşı çıkanları desteklemektedirler. Sendika kanadını kullanarak kendisini güçlü ve aynı zamanda siyaseten zarar verilemez olduğu kabulüyle hareket etmektedir. Kurum çalışmalarını engellemektedir. Sendikayı kullanarak burada belirtilen Cemaatçi ve hükümet düşmanlarına destek vermektedir. Sendikayı kullanarak il müdürlüğünü yanlış yönlendirmekte ve burada oluşan Ak Parti düşmanlarına destek oluşturmaktadır" ifadelerini kullandığı öne sürüldü.

"RAHMİ GENÇER TARAFTARI"

Fişlemede personelinin ailesinden de bahseden Aygün’ün bir personel için, "Siyaseten AK Partili olması düşünülemez. Rahmi Gençer onun için önemlidir" yazdığı belirtildi. KESK Balıkesir Şubesi tarafından yapılan açıklamada, konumun resmi kurumlar aracılığıyla takip edildiği belirtilerek, “Sonuçta bir mağduriyet var. Böyle jurnalci bir ortam olması çok kötü. Bu sadece Ayvalık’a özgü değil ama bu çalımla barışını bozar. O işte üretilemez. Orada nahoş bir ortam var. Bu ortamın düzeltilmesi gerekiyor. Aynı ortam devam ederse kangren olur” denildi. KESK’e bağlı Tarım Orkam-Sen kurumdaki fişlemelerle ilgili Ayvalık İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yusuf Aygün hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Ayrıca sendika, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı’na, Balıkesir Valiliği’ne dilekçeler yazdı. Bu süre içerisinde soruşturma açması beklenen Ayvalık Kaymakamlığı’nın ise konunun Cumhuriyet Savcılığı’na yansıdığı gerekçesiyle soruşturma açmadığı öğrenildi.

"KÜLLİYEN YALAN"

İddiaları reddeden ve konunun mahkemeye yansıdığını belirten GTH İlçe Müdürü Yusuf Aygün, şu an herhangi bir şey söylemek istemediğini belirtirken AKP İlçe Başkanı Hakan Kayaalp ise, “Külliyen yalan. Oradaki personelin tamamı birbiriyle kavga ediyorlar.Benim kimseden öyle bir talebim olmadı. Biz, siyasi görüşe değil, işe bakarız” dedi.

Müdür Aygün'ün sosyal hesabında Cumhurbaşkanı Erdoğan hayranlığını gösteren "Erdoğan fedaileri" yazılı paylaşımlar dikkat çekiyor.