Ilgaz Dağı Milli Parkı'na ziyaretçi akını

Ilgaz Dağı Milli Parkı, geçen yıl yaklaşık 40 bin ziyaretçiyi ağırlarken, 2015 yılının ilk üç ayında ise yaklaşık 55 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Yıl sonuna kadar ziyaretçi sayısının 100 bine ulaşması bekleniyor.

13 Nisan 2015 Pazartesi, 12:05
Abone Ol google-news

1976 yılında milli park olan Ilgaz Dağı Milli Parkı, 1997 yılında Kastamonu-Çankırı-Ilgaz Kış Sporları Turizm Merkezi ilan edildi. Milli park, Ankara, İstanbul gibi büyükşehirlere yakınlığı, ulaşımının da kolay olması nedeniyle en çok tercih edilen rekreasyon alanlar arasında yer alıyor.

Kışın 2 telesiej, 1 teleski ve 1 babylift ile ziyaretçilere hizmet verilen milli parkta, Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü Ilgaz Dağı Milli Park Müdürlüğünce karla mücadele aralıksız yapılıyor; ulaşım yolları 24 saat sürekli açık tutuluyor. Ayrıca park, güvenliği sağlamak amacıyla 24 saat mobese kameraları ile de gözetleniyor.

 

Eşsiz güzellikleri ziyaretçilere sunuyor

Karadeniz ile İç Anadolu bölgeleri arasındaki geçiş kuşağında yer alan Ilgaz Dağları, zengin tür ve habitat çeşitliliğini barındırıyor.

Kış sporlarının yanında bahar aylarının gelmesiyle yeşilin her tonuna bürünen park, doğa, manzara, bitki ve hayvan türleri zenginlikleriyle ziyaretçilerine zamanlarını daha keyifli geçirebilmeleri ve günlük hayatın stresli ortamından uzaklaşabilmeleri için eşsiz güzellikler sunuyor.

Geçen yıl yaklaşık 40 bin ziyaretçiyi ağırlayan Ilgaz Dağı Milli Parkı, 2015'te ise adeta ziyaretçi akına uğradı.

Bu yılın ilk üç ayında yaklaşık 55 bin kişinin ziyaret ettiği Ilgaz Dağı Milli Parkı'nda, geçen yıla göre ziyaretçi sayısında önemli bir artış gözlendi.

Milli Parkı ziyaret edecek kişi sayısının, bu yıl sonuna kadar 100 bine ulaşması hedefleniyor.