İlk uçuş 7 Şubat'ta

Amerikan uzay mekiği Endeavour, 7 Şubat'ta yapılacak yılın ilk fırlatma işlemi için Cape Canaveral'daki Kennedy Uzay Merkezi'nde, montaj binasından fırlatma rampasına getirildi.

07 Ocak 2010 Perşembe, 13:14
Abone Ol google-news

Amerikan uzay kurumu NASA, 2010'un ilk uçuşunda 13 günlük seyahat için uzaya gönderilecek mekiğin, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) yapılacak son eklemeleri götüreceğini belirtti.

Endeavour ve fırlatma sistemi, 39A fırlatma rampasına Apollo döneminden kalma dev paletli taşıyıcı "Crawler" ile saatte 1,6 km hızla nakledildi. 5,5 km.lik mesafe 6 saatte katedildi.
Termometrenin sıfırın altında iki dereceyi gösterdiği Florida için alışılmamış sıcaklık, bu zor görevi personel için daha da zorlaştırırken, teknisyenler, 6 saatlik seyahat sırasında herşeyin yolunda gitmesi için Crawler'ın yanında yürüyerek herşeyi gözlemlediler.

Dondurucu soğuklara rağmen Endeavour, 7 Şubat'ta TSİ 11.39'da öngörülen fırlatma işlemi öncesinde 21 derece santigrat sıcaklıkta muhafaza edilecek.

Bu uçuştan sonra yapılacak 4 mekik seferinin ardından, ilke olarak uzay mekiklerinin 2011'in Eylül ayında emekliye ayrılarak müzeye gönderilmesi öngörülüyor.