IMF, heyetinin temasları başladı

Yeni bir anlaşma için gelen Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti temaslarına başladı. On gün sürmesi beklenen görüşmelerde heyet ilk olarak Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ile bir araya geldi. Heyet daha sonra ekonomiyle ilgili diğer yetkililerle görüşecek.

08 Ocak 2009 Perşembe, 08:02
Abone Ol google-news

IMF heyeti Ankara'daki temaslarına başladı. Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Lorenzo Giorgianni'nin yerine atanan yeni Türkiye masası şefi Rachel van Elkan başkanlığındaki heyeti makamında kabul etti. Toplantıya, IMF Türkiye Temsilcisi Hüseyin Samei ile Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı da katıldı.

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in, Türkiye Masası Şefi Rachel van Elkan başkanlığındaki Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti ile programın genel çerçevesini görüştüğü öğrenildi. Şimşek'i makamında gerçekleşen görüşmede, ekonomik programın genel çerçevesi de ele alındı. Devlet Bakanı Rachel van Elkan başkanlığındaki IMF heyeti, Şimşek ile görüşmesinin ardından, Türkiye'deki temasları çerçevesi, diğer ekonomi kurumlarının yetkilileriyle de bir araya gelecek.

IMF ile son stand-by Mayıs ayında sona ermişti. İlk aşamada kredi çekiminin isteğe bağlı olduğu ihtiyati stand-by üzerinde durulurken, küresel krizin Türkiye'yi sarsmaya başlaması üzerine yeniden kredi kullanımını içeren norma stand-by gündeme gelmişti. Yapılan görüşmelerde ise bütçe, kamu harcamaları ve büyüme hedefi başta olmak üzere bazı görüş ayrılıkları ortaya çıkmıştı.

IMF heyeti, Ankara'daki resmi temasları çerçevesinde üst düzey ekonomi yetkilileri ile görüşmelerde bulunacak.