IMF ile mutabakat sağlandı

Bir süredir IMF ile görüşme yürüten Hazine Müsteşarlığı, IMF ile mutabakatın sağlandığını açıkladı. IMF ile Türkiye arasında yeni Stand-by anlaşması imzalanacak. Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, " yürütülen program çalışmalarının içeriğine ilişkin bir çok konuda genel hatları ile mutabakat sağlanmıştır" dedi.

26 Ocak 2009 Pazartesi, 17:24
Abone Ol google-news

Hükümetin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ümüğümüzü sıkmazsa anlaşılırız” dediği Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yürüttüğü program çalışmalarının içeriğine ilişkin bir çok konuda genel hatlarıyla mutabakata vardığı bildirildi.

Hazine Müsteşarlığı’ndan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek imzasıyla yapılan açıklamada, IMF ile 8-26 Ocak 2009 tarihleri arasında yürütülen program çalışmalarının içeriğine ilişkin bir çok konuda genel hatlarıyla mutabakat sağlandığı kaydedildi. Açıklamada, program kapsamındaki orta ve uzun vadeli bazı yapısal reformlara yönelik çalışmaların tamamlanması için önümüzdeki dönemde görüşmelere devam edileceği vurgulandı.

 

‘Davos’ta görüşmelere devam’

Şimşek, Merkez Bankası’nın verdiği kokteylde ise gazetecilerin IMF ile ilişkilere yönelik sorularını yanıtladı. Hazine Müsteşarlığı’nın IMF ile ilgili yaptığı açıklamanın gelinen noktayı gösterdiğini belirten Şimşek, şöyle dedi:

“Davos’ta ben görüşmelere devam edeceğim. Dolayısıyla önümüzdeki dönem dediğimiz... Önümüzdeki haftalar, günler. O şekilde algılanmasında fayda var. Bazı noktalarda henüz çalışmaları bitiremediğimiz için işte kısa bir... bir süre ara verilecek. Ondan sonra da tekrar o kalan unsurlar üzerinde fikir ayrılıkları giderildikten sonra tekrar belli bir noktadan devam edilecek.”

Fikir ayrılıkları devam eden noktaların sorulması üzerine Şimşek, devam eden müzakerelerin içeriğine ilişkin konuşmayacağını söyledi. Şimşek, “Niyet mektubu seçim sonrasına mı bırakılacak” şeklindeki soruyu, “böyle bir eğilim bulunmuyor. Böyle bir eğilim olsaydı daveti ocak başında değil, ocak sonunda veya şubatta yapardık. Dolayısıyla bizim niyetimiz, eğilimimiz bu. Eğilimimiz programı mümkün olan en kısa süre içinde nihai şekliyle uygulamaya koymaktı. Yaklaşımımız buydu. Dolayısıyla seçim odaklı bir yaklaşık söz konusu değildir” dedi.

Şimşek, müzakerelerin iki tarafı da ilgilendirdiğine dikkati çekerek, “her zaman size söyledim. ‘Bunların ne zaman biteceğiyle ilgili kesin bir gün veremem’ dedim” şeklinde konuştu. IMF ile yapılacak anlaşmanın tutarı ve süresine ilişkin soru üzerine de Şimşek, bunların en son aşamada değerlendirileceğini kaydetti.


IMF: Kilit konularda ilerleme sağlandı

Öte yandan, IMF tarafından yapılan yazılı açıklamada, IMF Türkiye masası şefi Rachel van Elkan başkanlığındaki heyetin, "Türk makamlarının ekonomik programının desteklenmesi amacıyla yeni bir IMF stand-by düzenlemesi konusunda" 8-26 ocak tarihleri arasında Türkiye'de görüşmelere devam ettiği kaydedildi.

IMF heyetinin, Ankara ziyaretinin sonunda, van Elkan'in şu açıklamayı yaptığı belirtildi:
"IMF heyeti ve Türk makamları, bazı kilit konularda önemli ilerleme sağladı. IMF heyeti ve Türk makamları, aralarında özellikle orta vadeli yapısal mali reform gündeminin de dahil olduğu geriye kalan konuların sonuçlandırılması yönünde gelecek haftalarda diyaloğa devam edecek."