IMF'den 'Tavan' açıklaması

IMF Başkanı Chistine Lagarde, ABD'de borç tavanı anlaşmazlığının çözümünü memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, "Şimdi politika yapıcıların karşısında bulunan zorluk, orta vadeli borç ve açık hedeflerinin de içinde bulunduğu bir konsolidasyon çerçevesi geliştirmek" dedi.

03 Ağustos 2011 Çarşamba, 09:25
Abone Ol google-news

Lagarde, ABD borç tavanını yükselten, hükümet harcamalarını kısan anlaşmaya ilişkin yasanın onaylanması dolayısıyla bir açıklama yaptı. ABD hükümetinin borçlanma limitini yükselten ve bütçe açığını azaltan anlaşmayı memnuniyetle karşıladıklarını belirten Lagarde, "Piyasalardaki büyük belirsizliği azaltıp ABD'nin mali kredibilitesini destekleyen bu anlaşma, hem ABD hem de küresel ekonomi için olumludur. Borç tavanının yükseltilmesi şiddetli bir ekonomik karışıklığa gidilmesinden kaçınılması anlamına geliyor ve buna eşlik eden bütçe açığının azaltılması anlaşması mali konsolidasyona doğru önemli bir adımdır. Toparlanmanın kırılganlığı karşısında planlanan harcama kesintileri uygun bir şekilde aşamalandırıldı ve büyümeye zarar vermemesi için de bütçenin ilk dönemlerine aşırı yükleme yapılmadı" dedi.

IMF Başkanı Christine Lagarde önümüzdeki dönemde yapılması gerekenlere ilişkin görüşlerini açıklarken de "Şimdi politika yapıcıların karşısında bulunan zorluk, orta vadeli borç ve açık hedeflerinin de içinde bulunduğu bir konsolidasyon çerçevesi geliştirmek. Kamu finansmanının sürdürülebilir kılınması yeni gelirler kadar harcama yetkisinde ek tasarruflar da getirecektir" dedi.