'İnternet en büyük üçüncü devrim'

Nevşehir Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Cihan, internetin turizmde çok önemli bir yere sahip olduğunu, günümüzde bilgi edinme ihtiyacının büyük bir bölümünü internet üzerinden karşıladığını söyledi.

16 Nisan 2010 Cuma, 10:19
Abone Ol google-news

Nevşehir Üniversitesi tarafından Kapadokya Dedeman Oteli'nde ''Turizmde İnternet Kullanımı ve E-Ticaret'' konulu panel düzenlendi.

Panelin açılış konuşmasını yapan Nevşehir Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Cihan, insanların seyahat yapmadan önce gideceği bölge, coğrafya, kent ve ülke ile ilgili bilgi edinme ihtiyacı duyduğunu ve günümüzde bu ihtiyacın büyük bir bölümünün internet aracılığı ile karşılandığına belirtti.

İnternetin turizm sektöründe önemli bir aracı vazifesi gördüğünü ifade eden Cihan, ''Her yıl dünyanın değişik ülkelerinde milyonlarca insan gerek ülke içine gerekse ülke dışına seyahat yapmaktadır. Seyahat yapmadan önce gideceği bölge, coğrafya, kent ve ülke ile ilgili bilgi edinme ihtiyacı duymaktadır. Günümüzde bu ihtiyacın büyük bir bölümünün internet aracılığı ile sağlandığını söylemek mümkündür. İnsanlar önce gideceği yerle ilgili o ülkenin kültürü, coğrafyası, tabiatı, gelenek ve görenekleri neleri beklediğini ya da neleri görmek istediğini internet aracılığı ile araştırıyor ve inceliyor'' şeklinde konuştu.

Bölgeleri için en fazla şikayet edilen konulardan birinin, esnafın turistlere yanıltıcı bilgi verdiğini dile getirerek, ''Önemli olan da bu yanıltıcı bilgilerin fiyat alanında olmasıdır. Misafir olarak ülkemize gelen bir insanın burada edineceği pozitif ya da negatif bir imajın internet aracılığı ile milyarlarca insana bir anda ulaşabileceğini zihnimizin bir köşesinde bulundurmamız gerekmektedir. İnternet diğer sektörlerde olduğu gibi turizm sektöründe de önemli bir aracı unsurdur'' dedi.
 

İnternet en büyük üçüncü devrim

Nevşehir Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Kuşluvan da konuşmasında internetin en büyük üçüncü devrim olduğunu, turizm sektöründe de yaygınlaştığını söyledi.
Erciyes Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Kurtuluş Karamustafa ise turizm işletmelerinin veya herhangi bir işletmenin ağ sayfası kalitesinin ya da performansının müşterinin satın alma davranışı üzerinde olumlu ve olumsuz birçok etkisi olduğuna işaret etti.

Giresun Üniversitesi Öğretim Görevlisi Murat Bayram da "Turizm Pazarlaması Destinasyon Ağ Sayfaları Model Önerisi" konulu konuşmasında internetin birçok şeyi değiştirdiğini ama en çok turizm sektörünü değiştirdiğini söyledi.

Artık herkesin internetin varlığını kabul etmesi gerektiğini de belirten Bayram, herkesin buna göre hareket etmesinin gerekliliğini vurguladı. Panelin ardından rektör vekili Prof. Dr. Ahmet Cihan, panelistlere dokuma kilim hediye etti.