"İnternet Özgürlüğü kavramı zedeleniyor"

Türkiye'nin ilk ''İnternet Servis Sağlayıcısı'' TR NET, güvenli internet kullanımı yönünde yapılması planlanan düzenlemelerin, internet özgürlüğünü zedeleyeceğini bildirdi.

06 Mayıs 2011 Cuma, 14:31
Abone Ol google-news

TR NET'ten yapılan yazılı açıklamada, 22 Ağustos tarihinde yürürlüğe girecek olan ''İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar''ın bazı siteleri engelleme ve alan adlarına yasaklama getirmesinin, ''İnternet Özgürlüğü'' kavramının daha da zedeleneceği bir döneme geçişi ifade ettiği belirtildi.

Açıklamada, sanal bir dünya halini alan internetin ''güvenli internet'' adı altında sınırları başkaları tarafından çizilmiş bir teknolojiye dönüştürülmesinin, özgürlük anlayışı ile çeliştiği kaydedilirken, ''Söz konusu düzenleme, bireysel özgürlüklerin kurumsal otoriteler ile sınırlandırılmasını gündeme taşımakta. İfade özgürlüğü, iletişim özgürlüğü, bilgi alma ve yayma özgürlüğü gibi temel hakların ihlaline ortam hazırlamaktadır'' ifadeleri kullanıldı.

Uygulanmak istenen filtre sistemlerinin, internet servis sağlayıcılar, işletim sistemleri, ya da çeşitli programlar aracılığıyla kullanılabilmekte olduğu vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:

''İstenildiği takdirde yapılabilecek olan güvenlik önlemleri, yeni düzenleme ile bir zorunluluk halini almaktadır. Bu, sadece temel haklar değil, düzenlemenin yansımaları sosyal, tarihsel, ekonomik anlamda olumsuz sonuçlara da davetiye çıkaracaktır. İnternet ortamında seçme hakkı elinden alınarak, kişi yerine düşünülen bir ortam yaratmak, özgür ve karar alabilen nesiller için uzun vadede bir tehlikedir. Geçmişten günümüze, özgürlüklere çanak tutmuş, çağdaş medeniyetlerin beşiği olmuş ülkemizin imajının da zedelenmesine meyil verecektir. Her konuda ileri olduğumuz birçok ülkenin, internet alanındaki günün gerisinde kalan uygulamalarına geri dönerek geri bir adımı tercih etmektir.''