iPad'in rakipleri Avrupa'da daha şanslı

Araştırmaya göre Apple izleyen yıllarda ABD'de güçlü olmayı sürdürürken Avrupa'da pazarı rakiplerine kaptıracak.

09 Ağustos 2011 Salı, 14:46
Abone Ol google-news

Araştırma şirketi Forrester’a göre Amerika Birleşik Devletleri’yle kıyaslandığında, Apple iPad’in muhtemel rakipleri Avrupa’da daha şanslı görünüyor.

Fiyatların kısılması şartıyla bu fırsatın değerlendirilebileceğine değinen araştırma şirketi, ABD’de 238 olan Apple parekende mağaza sayısının Avrupa’da ise sadece 52 olduğuna dikkat çekti.

Şu anki fiyatları Apple ile yarışamayacak düzeyde olsa bile, rakip firmaların maliyet problemini Çin ve Taywan teknoloji şirketleri sayesinde aşabileceklerinin altı çizildi.

Apple, bir buçuk yıl önce iPad’i piyasaya sürdükten sonra tablet bilgisayarlar sektörünü tek başına kontrol etmeye başlamıştı. Fiyatları 500 dolardan başlayan iPad’ler kısa sürede 30 milyondan fazla sattı.

Forrester’ın araştırmasına göre iPad etkisinin hala devam ettiği 2011’de ABD’de satılacak tablet bilgisayarların yüzde 80’i ve Avrupa’da satılacakların yüzde 70’i Apple olacak. 2011’de dünya genelinde bu sektördeki satış adedi 48 milyonu bulacak ve bunların yarısı sadece ABD’de satılacak. Ancak izleyen yıllardan itibaren özellikle Avrupa pazarında iPad’in düşüşe geçeceği kesin görülüyor.

Doğru donanım, düşük fiyat

Forrester’a göre parekende mağazalarının çoğaltılması ve optimum donanımlı ürünlerin daha düşük fiyattan satılması, şirketlerin Apple’a karşı avantaj sağlamak için kullanabileceği en önemli kozlar olacak.

iPad’e rakip tabletler Avrupa’da Acer, Samsung, Toshiba, Asus, HP, Motorola, Blackberry ve Archos markaları altında üretiliyor. Bunlar genellikle 7 inç ile 10 inç arasında ekran boyutlarına sahip oluyor.

İspanya birinci, Fransa sonuncu

Forrester’ın araştırması Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İsveç, İngiltere ve İspanya’da 14 binden fazla yetişkin çevrimiçi kullanıcı, ürün stratejisti, üretici, telekomünikasyon sektör çalışanı ve perakende mağaza personelini kapsıyor. Araştırmaya göre İspanya tablet bilgisayarlara sahip kullanıcıların en yoğun oranda bulunduğu ülke olarak karşımıza çıkıyor.

Tablet bilgisayar almayı düşünenelerin sayısı açısından Almanya ilk sırada görünürken, Fransa en az kullanıcı ile sonda yer alıyor.

Apple’ın Avrupa’da en çok mağazası bulunan ülke konumundaki İngiltere ise yüzde 3’lük ortalaması ile Avrupa’da yüzde 7’leri bulan tablet bilgisayar sahipliği oranlarının bir hayli gerisinde kalıyor.