Irak’ta Şiiler başbakanlığı bastı: Bağdat'ta sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Irak’ın başkenti Bağdat’ta Şii lider Mukteda el Sadr yanlısı göstericilerin Yeşil Bölge’deki Başbakanlık ofisini basmasının ve askerlerin göstericilere ateş açmasının ardından kent çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. İbadi yasağın kaldırıldığını bildirdi.

20 Mayıs 2016 Cuma, 20:24
Abone Ol google-news

Hükümetin yolsuzlukla mücadele reformlarını geçirmemesinden ve ülkede güvenlik sağlanamamasından rahatsız olan Sadr yanlısı göstericiler, Bağdat'ta hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge'ye girerek Başbakan Haydar el İbadi'nin ofisi ile meclisi bastı.

Sputnik'te yer alan habere göre; Sadr yanlısı göstericiler ile güvenlik güçleri arasında arbede çıkarken, askerlerin ateş açması sonucu 21 kişinin yaralandığı belirtildi. Olay sırasında Sadr'a bağlı Seraya el Selam'a (Barış Tugayları) bağlı çok sayıda milis de Yeşil Bölge yakınlarına geldi. Yeşil Bölge'ye de çok sayıda güvenlik gücü ve zırhlı araç takviyesinin yapıldığı kaydedildi.

Devlet televizyonundan yapılan açıklamada bir sonraki bildirime kadar Bağdat’ta sokağa çıkma yasağı ilan edildiği açıklanmıştı.

Irak devlet televizyonunda yayınlanan haberde, Başbakan Haydar el-İbadi'nin, Bağdat'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağını kaldırma talimatı verdiği belirtildi.