İran Dışişleri Bakanı Zarif: Pompeo'nun sözleri mantık dışı ve ahmakça

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo'nun İran'a yönelik sözlerini "Hayal ürünü, mantık dışı ve cevap verilmeye değer olmayan ahmakça" olarak niteledi. Pompeo, pazartesi günü İran'ı finansal baskı ve yaptırımlarla tehdit etmişti.

23 Mayıs 2018 Çarşamba, 21:12
Abone Ol google-news

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İran Devlet Televizyonu'nda yaptığı açıklamada "ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun sözleri hayal ürünü, mantık dışı ve cevap verilmeye değer olmayan ahmakça sözlerdi. ABD siyaseti fitneci grupların baskısı altındadır" dedi.

Sputnik'te yer alan habere göre, Nükleer anlaşmaya taraf ülkelerin (Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya) ABD heyeti olmaksızın görüşmelere başladığını dile getiren Zarif, ABD'nin önceki toplantılarda anlaşmanın uygulanmaması yönünde sürekli bahaneler üreterek sorun çıkarttığını öne sürdü.

Zarif, ABD'nin çekilmesinin, anlaşmanın uygulanmasıyla ilgili toplantılara olumlu yansıyacağını kaydetti.

"ABD İran'a ekonomik ve psikolojik baskı uyguluyor"

Öte yandan, Hürremşehr'in kurtuluşu münasebetiyle İran Meclisi'nde genel kurula hitap eden İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri, ülkesinin savunma gücünü artırmak için hiç bir ülkeden izin almayacağını belirtti. Bakıri, ABD'nin İran'a ekonomik ve psikolojik baskı uyguladığını aktardı.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Pazartesi günü, ABD'nin İran'dan taleplerini içeren 12 maddelik bir liste açıklamış, İran'a karşı "eşi benzeri görülmemiş finansal baskı" ve "tarihteki en güçlü yaptırımların" uygulanacağını belirtmişti.