İran, geri adım atmıyor

İran, ABD, İngiltere ve Fransa'nın tek taraflı yaptırım kararlarını ''psikolojik savaş ve etkisiz girişimler'' olarak değerlendirdi.

22 Kasım 2011 Salı, 11:26
Abone Ol google-news

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, bugünkü haftalık olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, ülkesine yönelik yeni yaptırım girişimlerini değerlendirdi.
''Batılı bazı ülkelerin özellikle de ABD ve İngiltere'nin İran halkına olan düşmanlıkları tecrübe edilmiş ve sonuç alınmamıştır'' diyen Mihmanperest, bu ülkelerin tek taraflı kararları sonucu ticaret hacminin zaten en düşük seviyede olduğunu söyledi.

Bu ülkelerin aksine İran'ın diğer ülkelerle ticaret hacminin yüzde 36 oranında arttığını anlatan Mihmanperest, yeni yaptırımlarla ilgili açıklamaların ''propaganda ve psikolojik savaş'' olarak değerlendirilebileceğini ifade etti.

ABD, İngiltere ve Fransa'nın, İran'a yönelik yaptırım listesine petrokimya, petrol sanayi ve Merkez Bankasını ekleme girişimini eleştiren Mihmanperest şunları kaydetti:
''Bu girişim, İran halkına düşmanlığın bir göstergesidir. Halkımız açısından bu, kınanmaya mahkum, etkisiz ve sonuçsuz bir girimdir.''

Mihmanperest, İran'a yönelik yaptırımlarını artıran yönetimlerin kendi halkları içinde en az sevilenler olduğunu söyledi.

ABD ve İngiltere'nin başını çektiği bazı Batılı ülkeler, İran'a karşı yeni yaptırım uygulanacağını açıklamışlardı.