İran, İngiltere'yi protesto etti

İran, önceki günkü olaylarla ilgili "müdahaleci açıklamalarından" dolayı İngiltere'yi protesto için bu ülkenin Tahran Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

29 Aralık 2009 Salı, 13:58
Abone Ol google-news

İran Dışişleri Bakanlığı, İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi Simon Lawrence Gass'e, "bağımsız bir ülkenin iç işlerine müdahale edilemeyeceğinin" iletildiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest de "Yasaları ihlal etmeye ve kargaşaya teşvik, bir ülkenin iç işlerine karışmaktır. Batılı bazı ülkelerin bu yöndeki tutumlarını kınıyoruz. Bağımsız ülkelerin iç işlerine müdahale etmemek tüm ülkelerin saygı duyması gereken bir konudur" ifadelerini kullanmıştı.

Batılı bazı ülkelerin yanlış hesaplar yaptığını söyleyen Mihmanperest, "Batılıların, kargaşa peşinde olan birkaç bin kişiyi, 70 milyona tercih etmeleri doğru değil" demişti.
Tahran yönetimi, "olaylarda Batılı kitle iletişim araçlarının yanı sıra ABD ve İngiltere merkezli Farsça yayın yapan televizyon kanallarının halkı kargaşa ve olay çıkarmaya teşvik ettiğini" öne sürüyor.

Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki ve Meclis Başkanı Ali Laricani'nin yanı sıra bazı dini ve siyasi liderler, "olay çıkaranları destekleyen açıklamalarından dolayı ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve diğer bazı ülkeleri" eleştirmişti.

Devrim Muhafızları da açıklamasında, "fitneci ve bozguncu" diye nitelendirdiği grubun, Batılı ülkelerle bağlantılı olduğunu ileri sürmüştü.

Tahran'da önceki günkü olaylarda resmi açıklamalara göre 7 kişi hayatını kaybetmiş, onlarca kişi yaralanmış, milyonlarca dolarlık maddi hasar meydana gelmiş ve 300 kişi de gözaltına alınmıştı.