İran: Olası tüm endişeleri gidermeye hazırız

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, nükleer enerji faaliyetleriyle ilgili endişeleri gidermeye hazır olduklarını belirterek, nükleer silahlardan arındırılmış bir Ortadoğu için çalıştıklarını söyledi.

11 Aralık 2012 Salı, 13:43
Abone Ol google-news

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperestİran, haftalık olağan basın toplantısında nükleer enerji faaliyetleri ve müzakerelere ilişkin açıklamalarda bulundu.
Nükleer konuda her zaman müzakereyi savunduklarını belirten Mihmanperest, nükleer müzakerelerin, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ve Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması'na (NPT) olan taahhütler çerçevesinde yapıldığını vurguladı.

Uluslararası ilgili yasalara göre barışçıl amaçlı nükleer enerjinin her ülke için bir hak olduğunu hatırlatan Mihmanperest, ''ABD ve Batılı ülkeler de bizim hakkımıza saygı göstermeliler'' dedi.

Batılı ülkelerin, nükleer müzakerelerde daha çok siyasi bir yaklaşım sergilediklerini anlatan Mihmanperest, ''Nükleer enerji faaliyetlerimize ilmi ve hukuki açıdan yaklaşmış olsalardı, sorunlar hallolur ve endişeler giderilirdi'' diye konuştu.
Nükleer enerji faaliyetlerinin, UAEK müfettişlerinin denetiminde yapıldığına dikkati çeken Mihmanperest şunları belirtti: ''Olası tüm endişeleri gidermeye hazırız. Nükleer enerji elde etme hakkımız resmen tanınsın, herşey hallolacak. Yasadışı olarak aleyhimizde alınan tüm kararlar da kaldırılsın.''

UAEK ve NPT'ye olan taahhütlere bağlı kaldıklarını ve nükleer faaliyetlerinin barışçıl olduğunu yineleyen Mihmanperest, ''Ortadoğu'nun nükleer silahlardan arındırılması için mücadele eden öncü ülkeyiz'' ifadesini kullandı.

Mihmanperest, ''Ortadoğu'nun nükleer silahlardan arındırılmasını engelleyen ABD ve diğer bazı ülkelerin NPT'yi ihlal ettiklerini'' ileri sürdü.

UAEK ile işbirliğinin sürdüğünü belirten Mihmanperest, bu kurumdan üye ülkelerin nükleer faaliyetleriyle ilgili gizli kalması gereken belge ve bilgileri sızdırmamasının beklendiğini ifade etti.

Mihmanperest, Buşehr nükleer santralinin güvenli olmadığı yönündeki iddialarla ilgili olarak da ''Güvenlik konusu bizim için çok önemli. Buşher nükleer santrali, yüksek güvenirliğe sahip. Aksi yöndeki söylentiler propaganda amaçlı'' ifadesini kullandı.